Wróciliśmy! Po rocznej przerwie znowu rozstrzygnęliśmy Konkurs Nauczyciel Roku! (fotoreportaż)

Po rocznej przerwie znowu rozstrzygnęliśmy Konkurs Nauczyciel Roku! Tytuł trafił do Dariusza Martynowicza, polonisty z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach. Wróciły emocje i wzruszenia tak dobrze znane z poprzednich edycji Konkursu!

Tak! Za nami 19. Gala Nauczyciel Roku. Gdyby nie pandemia i związana z nią przerwa w organizacji Konkursu, spotkalibyśmy się na 20. jubileuszowej Gali. Jubileusz będzie za rok, a my cieszyliśmy się z tego, że znowu mogliśmy spotkać się na Gali i wręczyć laury Najlepszym z Najlepszych.

Na dwa dni przed Dniem Edukacji Narodowej – 12 października br. – Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie wypełniła się nauczycielami, uczniami, rodzicami, ludźmi nauki, przyjaciółmi polskiej szkoły.

Zaproszenie na Galę przyjęło wielu dostojnych gości, m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, była minister edukacji i wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Krystyna Szumilas, posłanka pracująca w tej komisji Kinga Gajewska, Karolina Zioło-Pużuk, zastępca szefa Kancelarii Senatu RP, prof. Agnieszka Cybal-Michalska, przewodnicząca Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN i dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Patronem Honorowym Konkursu był Związek Nauczycielstwa Polskiego, a na Gali gościliśmy prezesa ZNP Sławomira Broniarza, wiceprezesa ZG ZNP Krzysztofa Baszczyńskiego, Janusza Szczerbę, prezesa Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, Zbigniewa Dworeckiego, przewodniczącego Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP (a także wiceprezesa Okręgu Śląskiego ZNP). Przybyli także przedstawiciele okręgów Związku: Elżbieta Markowska – prezes Okręgu Pomorskiego ZNP, Krzysztof Markiewicz – prezes Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZNP, Tomasz Korczak – prezes Okręgu Mazowieckiego ZNP.

Konkurs Nauczyciel Jutr@

Gala była wyjątkowa nie tylko dlatego, że odbywała się po rocznej przerwie. Po raz pierwszy Nauczycielowi Roku towarzyszył drugi konkurs – Nauczyciel Jutr@, organizowany przez Głos Nauczycielski wspólnie z Fundacją Orange. I Konkurs ten został rozstrzygnięty właśnie 12 października br.

Przyjaciel Szkoły i Inicjatywa Edukacyjna Roku

Podczas Gali Konkursu Nauczyciel Roku 2021 Anja Rubik otrzymała tytuł Przyjaciela Szkoły 2021. Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wyróżniliśmy jako Inicjatywę Edukacyjną Roku 2021. Pani Anja nie mogła, niestety, przyjechać na naszą Galę (zatrzymały ją w Paryżu obowiązki zawodowe), ale nagrała krótki film z podziękowaniami. Statuetkę odebrała w imieniu laureatki Joanna Bychawska, dyrektor zarządzająca Fundacji SEXEDPL (na zdjęciu). Natomiast statuetkę Inicjatywy Edukacyjnej Roku 2021 odebrał w imieniu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Łukasz Wojtasik (na zdjęciu), koordynator programu „Dziecko w sieci” prowadzonego przez FDDS

Nominowani i Wyróżnieni

Listę osiągnięć Nominowanych do tytułu Nauczyciel Roku 2021 przedstawiła uczestnikom Gali jej prowadząca – aktorka Olga Bończyk, która wyczytywała poszczególne osoby z finałowej „trzynastki”, wieńcząc prezentację krótką laudacją przedstawiającą osiągnięcia, pasje, wyzwania, z którymi się zmierzył każdy z nagrodzonych nauczycieli.

Jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego przyznało tytuł Nominowanego do tytułu Nauczyciel Roku 2021 następującym nauczycielom:

* Karolowi Dudkowi-Różyckiemu z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie;
* Agnieszce Halickiej ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie;
* Joannie Hofman z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu;
* Lucynie Kaczanowskiej z Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie,
* Agacie Karolczyk-Kozyrze z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie;
* Annie Konarzewskiej z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Gdańsku;
* Tomaszowi Mazurowi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku;
* Jolancie Osińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Turku;
* Wojciechowi Sudnickiemu z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim;
* Irminie Żarskiej z Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Tony`ego Halika w Redzie.

Dwa równorzędne Wyróżnienia trafiły do Joanny Świercz, nauczycielki matematyki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu, oraz Joanny Waszkowskiej, nauczycielki języka polskiego z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu.

Potem pani Oldze przyszło ogłosić tę najważniejszą wiadomość: – Nauczycielem Roku 2021 został Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach!

Sponsorzy i fundatorzy

Sponsorem Głównym Konkursu była firma Skriware. Fundatorzy Główni Konkursu to: DELL Technologies, ViDiS SA, Centralny Dom Technologii, PFR Fundacja, Energylandia. Fundatorami byli natomiast: Cortland, Centrum Nauki Kopernik; Kopalnia Soli Wieliczka; Biomedica; Hotel Logos w Warszawie; Dom Wypoczynkowy Nauczyciel w Ustroniu Jaszowcu, Elitmat.

Przedstawiciele Sponsora Głównego oraz Fundatorów Głównych zabrali głos podczas Gali Nauczyciel Roku 2021.

Koncert uświetniający Galę

Po tradycyjnej sesji zdjęciowej Kapituły z nowym Nauczycielem Roku Salę Wielką Zamku Królewskiego w Warszawie opanowało najmłodsze (i najzdolniejsze!) pokolenie. To artyści zaangażowani w projekt „Żmichowska śpiewa” pilotowany przez Ewę Drobek, anglistkę i germanistkę z XV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Jeszcze niedawno występowali na naszych galach jako uczniowie „Żmichowskiej”, dziś wydają płyty i koncertują. Wystąpili także podczas 19. Gali Konkursu – dwóch absolwentów i maturzystka.

W uświetniającym naszą Galę koncercie wzięli udział: Janek Pentz, który zagrał swój utwór „Candelight”, Piotr Zubek, który zagrał i zaśpiewał „W drodze na dach” (własną kompozycję), a także Urszula Zubek, która w duecie z Piotrem (prywatnie – swoim bratem) zaśpiewała „Somethin’ stupid”. Minikoncert zamknął duet Piotra i Janka w utworze z Argentyny „Chiquilin de Bachin”. Kilka dni po naszej uroczystości młodzi artyści polecieli do Watykanu, żeby zagrać ten sam utwór papieżowi Franciszkowi. Życzyliśmy im powodzenia!

Zdjęcia: Rajmund Nafalski

Zobacz też:

Joanna Mikusek-Przystajko: Fińskim nauczycielom zazdroszczę swobody i poczucia bezpieczeństwa