„Proponujemy, aby wysokość wynagrodzenia nauczycieli była powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce! Dzięki temu pensja nauczycieli będzie rosła wraz z rosnącym PKB” – podkreśla ZNP i wskazuje, że taki mechanizm odpolityczni kwestię podwyżek wynagrodzeń nauczycielskich, zabezpieczając ją przed wykorzystywaniem tej kwestii w bieżącej grze politycznej czy wyborczej.
– Związek nie czeka z założonymi rękami aż politycy dadzą nam podwyżkę wynagrodzeń. Wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Przygotowaliśmy projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, która ma doprowadzić do tego, że wynagrodzenie nauczycieli będzie porównywane z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju– przypomina Sławomir Broniarz, prezes ZNP na filmie udostępnionym w sieci i apeluje o podpisywanie się pod projektem.
Proponujemy, aby wysokość wynagrodzenia nauczycieli była powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce! Dzięki temu pensja nauczycieli będzie rosła wraz z rosnącym #PKB.
Taki mechanizm odpolityczni kwestię podwyżek wynagrodzeń nauczycielskich 👇👇👇https://t.co/NwhogN2c0x— ZNP (@ZNP_ZG) October 20, 2021
Podpisy pod obywatelską inicjatywą „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” będą zbierane do 31 października br. (włącznie).
Przypomnijmy, że inicjatywa zrodziła się w styczniu 2020 roku, ale wybuchła pandemia, szkoły nie funkcjonowały w normalnym wymiarze i zbieranie podpisów musiało zostać wstrzymane.
Nowy wniosek w sprawie rejestracji Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz nowelizacji Karty Nauczyciela ZNP złożył w Sejmie 9 sierpnia 2021. Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek wydała 23 sierpnia br. postanowienie o przyjęciu zawiadomienia i mogła ruszyć zbiórka podpisów.
Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno minister Przemysław Czarnek w wywiadach przychylnie odnosił się do postulatu ZNP. Oceniał np. że “to bardzo ciekawe propozycje, ale trzeba na ich realizację znaleźć jeszcze środki”. Potem okazało się, że zamiast powiązania zarobków nauczycielskich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej (wg GUS), proponuje wprowadzenie nowej kategorii „przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli” (zbliżonego do obecnego średniego wynagrodzenia z KN, tylko bez mechanizmu wypłacania wyrównań).
Ostatnio minister zdecydowanie zmienił swoją retorykę i atakuje pomysł powiązania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętną płacą w gospodarce narodowej. – Moja pensja nie jest powiązana ze średnią krajową i żyję – wypalił kilka dni temu, choć zarabia ponad 21 tys. zł. miesięcznie.
(JK, GN)
Czarnek do nauczycieli: „Moja pensja nie jest powiązana ze średnią krajową i żyję”
“Prezent” Sejmu na Dzień Edukacji Narodowej: Nie zajmiemy się wynagrodzeniami nauczycieli