Nasz patronat. W środę odbyła się uroczysta premiera filmu „Śmierć Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego

 W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się w środę wieczorem uroczysta premiera filmu „Śmierć Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego. Głos Nauczycielski jest jednym z patronów medialnych filmu. 

Film opowiada o losach żydowskiego działacza politycznego, Szmula Zygielbojma, który 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo w Londynie. W ten sposób wyraził sprzeciw wobec bezczynności świata wobec trwającego wówczas Holocaustu. 

Historia opowiedziana jest z perspektywy młodego brytyjskiego dziennikarza, który podobnie jak większość ówczesnych ludzi zachodniego świata nie zdawał sobie sprawy co dzieje się na wschodzie ówczesnej Europy.

„Zygielbojm pozostał moralnym drogowskazem, ale także wyrzutem sumienia, dla tych, którzy zamiast pospieszyć z pomocą, odwracali głowę” – pisał w 2008 r. Marek Edelman, ostatni żyjący przywódca powstania w getcie warszawskim.

Autorami scenariusza do filmu są Ryszard Brylski i Wojciech Lepianka. Zdjęcia zrealizował Piotr Śliskowski. Muzykę skomponował Jan A. P. Kaczmarek. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a jego powstanie wsparły Polski Instytut Sztuki Filmowej i Polska Fundacja Narodowa.

W filmie występują znakomici aktorzy m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska czy Robert Gonera.

Reżyser Ryszard Brylski podczas przemowy przed premierą filmu mówił m.in. o kulisach powstawania „Śmierci…”. Podkreślił, że tworzenie obrazu było dla niego niezwykle ważne pod względem historycznym. 

–  Realizując ten film, od samego początku mieliśmy poczucie, że powstaje coś bardzo ważnego. Niektórzy z nas, myślę tu szczególnie o naszych angielskich kolegach, nie słyszeli wcześniej o Szmulu Zygielbojmie i poznawali tę wyjątkową postać dopiero w trakcie realizacji filmu – stwierdził. 

Reżyser zaprotestował przy okazji przeciwko politycznemu wykorzystywaniu jego obrazu. Swoje słowa skierował do siedzącego na widowni wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego oraz przedstawicieli Polskiej Fundacji Narodowej. 

Patronatem narodowym film objął prezydent Andrzej Duda. Patronat honorowy sprawuje wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. 

Film będzie pokazywany w kinach od 5 listopada. Jest przeznaczony dla uczniów powyżej 13 roku życia.

(JK, GN)

Szmul Zygielbojm: „Przyczynię się do wyrwania z obojętności tych, którzy mogą i powinni działać”. W kinach od 5.11!!

“Śmierć Zygielbojma” już od 5 listopada na ekranach kin. Jak film odbierają nauczyciele?