Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą – przypomina MEiN.
Do Polski napływają uchodźcy z Ukrainy. Polską granicę przekroczyło już około 300 tys. osób. Komisja Europejska ocenia, że liczba uchodźców, którzy przekroczą unijne granice, może wzrosnąć nawet do 4 milionów.
MEiN zapewnia, że szkoły, które przyjmą uczniów pochodzących z Ukrainy, otrzymają dodatkowe środki finansowe. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało też rekomendacje dla pedagogów dotyczące wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dzieci w związku z toczącą się w Ukrainie wojną.
Dzieci i młodzież z #Ukraina otrzymają wsparcie. W ramach rezerwy subwencji oświatowej, będziemy w stanie przeznaczyć dodatkowe środki dla tych samorządów, które będą dodatkowo przyjmowały uczniów pochodzących z Ukrainy.
— Dariusz Piontkowski 🇵🇱 (@D_Piontkowski) February 24, 2022
✅ Przekroczenie granicy / Перетин кордону
✅ Pobyt w Polsce / Залишайтеся в Польщі
✅ Punkty recepcyjne / Прийомні пункти
✅ Punkty informacyjne i infolinie / Інформаційні пункти та гарячі лінії
✅ FAQ
✅ Język migowy / Мова жестів
ℹ️ ➡️ https://t.co/btVAedJPvB pic.twitter.com/R4miN29TER— Urząd do Spraw Cudzoziemców (@UdSC_gov_pl) February 27, 2022
Ministerstwo przekazało dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. W udostępnionym materiale znalazły się także dodatkowe informacje na temat wsparcia nauki uczniów przybywających z zagranicy oraz udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
🇵🇱 🇺🇦 Na stronie #MEiN udostępniliśmy informację o zasadach przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na #Ukraina. Szczegóły w komunikacie ➡️ https://t.co/jaJz0RpLs1. pic.twitter.com/PGcVumnIlf
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) February 25, 2022
Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.
Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:
>> uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,
>> realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,
>> korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela,
>> korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.
Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
📢 Uruchomiona została strona
➡️ https://t.co/LgcBqRYA6u🇵🇱🤝🇺🇦 W tym miejscu można zgłaszać gotowość do pomocy oraz zapotrzebowanie na nią.#PolandFirstToHelp #SolidarityWithUkraine #SolidarnizUkrainą #PomagamUkrainie pic.twitter.com/cyY4tdwox0
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) February 27, 2022
Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia.
🇵🇱🇺🇦 W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla nauczycieli i pedagogów w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
▶ Więcej informacji: https://t.co/73heRudg4h pic.twitter.com/VY3OkGcogM
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) February 27, 2022
Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor.
(GN)
Fot: gov.pl