„Po miesiącu od eskalacji wojny na Ukrainie, 4,3 mln dzieci musiało opuścić swoje domy. To ponad połowa dzieci w tym kraju. 1,8 mln z nich przekroczyło granicę z krajem ościennym, a 2,5 mln najmłodszych zostało przesiedlonych wewnątrz Ukrainy” – podaje UNICEF.
– Mamy do czynienia z jednym z największych i najszybszych przesiedleń dzieci od czasów II wojny światowej. Może on wywołać trwałe konsekwencje dla przyszłych pokoleń. Bezpieczeństwo dzieci, ich dobrobyt i dostęp do podstawowych usług są zagrożone przez nieustanną przemoc – powiedziała Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF.
Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, od wybuchu wojny 24 lutego 78 dzieci zginęło, a 105 zostało rannych. Są to jednak tylko potwierdzone dane, a faktyczna liczba może być znacznie wyższa.
„Wojna ma również dewastujący wpływ na infrastrukturę cywilną i dostęp do podstawowych usług. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że przez ostatnie cztery tygodnie dokonano 52 ataków na placówki medyczne, a Ministerstwo Edukacji i Nauki na Ukrainie donosi o zniszczeniu ponad 500 szkół. 1,4 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody, a ponad 450 tysięcy najmłodszych poniżej 2. roku życia potrzebuje wsparcia żywnościowego” – podaje UNICEF w swoim komunikacie.
UNICEF już zaobserwował zmniejszenie liczby rutynowych szczepień na Ukrainie, w tym szczepień przeciwko odrze i polio. „Taka sytuacja może szybko doprowadzić do epidemii chorób, zwłaszcza w miejscach przeludnionych, w których ludzie chronią się przed przemocą” – ostrzega agenda.
The war in #Ukraine has caused one of the fastest large-scale displacements of children since World War II.
This is a grim milestone that could have lasting consequences for generations to come.https://t.co/sZQo7tfwXQ
— Catherine Russell (@unicefchief) March 24, 2022
„W ciągu zaledwie kilku tygodni wojna spowodowała ogromne spustoszenie w życiu dzieci na Ukrainie – komentuje dyrektor generalna UNICEF. – Najmłodsi pilnie potrzebują pokoju. UNICEF nadal apeluje o natychmiastowe zawieszenie broni i ochronę dzieci przed skrzywdzeniem. Niezbędna infrastruktura, w tym szpitale, szkoły i budynki zapewniające schronienie ludności cywilnej, nigdy nie mogą być atakowane.
Więcej informacji w komunikacie tutaj
(GN)
Fot: Unicef/ Vincent Tremeau