„Najlepszą tarczę ochronną przed dezinformacją dają świadomość i edukacja. Osoby świadome tego, że mogą być manipulowane i oszukiwane w internecie, oraz znające mechanizmy dezinformacji stają się na nie bardziej odporne” – podkreśla Anna Mierzyńska w poradniku „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić?”, który można pobrać z sieci.
Poradnik miał premierę 12 kwietnia br. na webinarze „Jak budować odporność na dezinformację” organizowanym przez Fundację Orange we współpracy z Głosem Nauczycielskim.
Jak chronić się przed fake newsami, które rozprzestrzeniają się w sieci? Warto poszerzać świadomość na temat technik i mechanizmów dezinformacyjnych, a także rozwijać umiejętność krytycznego, analitycznego myślenia. A także dawać młodym ludziom dobry przykład cyfrowego obywatelstwa.
Jak rozpoznać #fakenews? O tym @Anna_Mierzynska pisze w poradniku o #dezinformacja.
Cały dokument jest na naszej stronie 👉https://t.co/WYG94vl5Q5
a tutaj dla zabieganych – #infografika.Zapraszamy do lektury razem z Autorką i partnerem – @GNauczycielski pic.twitter.com/gofwbqD5OZ
— fundacjaorange (@fundacjaorange) April 19, 2022
Zapraszamy do lektury poradnika „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić?” autorstwa Anny Mierzyńskiej. Poradnik jest podzielony na trzy części: Problem, Mechanizm, Ochrona. W Głosie Nauczycielskim nr 15-16 z 13 – 20 kwietnia 2022 r. opublikowaliśmy jego fragmenty.
W całości można go pobrać tutaj.
Anna Mierzyńska, autorka poradnika, to analityczka mediów społecznościowych, ekspertka marketingu politycznego. Specjalizuje się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce, fake newsów i manipulacji w sieci. Stale współpracuje z portalem OKO.press, publikuje także w „Gazecie Wyborczej” i „Res Publice Nowej”.
W latach 2019-2020 współpracowała z Institute for Strategic Dialogue, londyńskim think tankiem, m.in. uczestnicząc w projekcie monitorowania dezinformacji w mediach społecznościowych podczas kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
(GN)