„WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Co więcej, dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Ponad 18 proce jedenasto- i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3 proc jest otyłych – podaje Narodowy Fundusz Zdrowia w związku ze zbliżającym się Europejskim Dniem Walki z Otyłością, który przypada 22 maja.
Światowa organizacja Zdrowia (WHO) już w 1974 roku zakwalifikowała otyłość do chorób cywilizacyjnych i zasugerowała, że stanie się ona jedną z najważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów.
Nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych Polaków. Co czwarty jest otyły. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat tych ostatnich będzie aż 30 proc.
Problem nadmiernej masy ciała dotyczy już 10 proc. małych dzieci (1-3 lata), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym, 22 proc. młodzieży do 15 roku życia.
„Otyłe dzieci częściej niż ich szczupli rówieśnicy doświadczają problemów psychologicznych lub zaburzeń psychicznych. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Są to problemy związane z niską samooceną, jak również zaburzenia zachowania. Osoby z nadwagą są narażone na brak akceptacji i odrzucenie – podkreśla NFZ.
Powody otyłości nie zmieniają się od lat. Niewłaściwa dieta, nieregularne posiłki i brak ruchu to najczęściej wymieniane. Jedzenie kalorycznych przekąsek, choćby chipsów, fast foodów i picie wysokosłodzonych napojów nie sprzyja utrzymaniu właściwej wagi i smukłej sylwetki.
„Zapychanie się słodyczami traktujemy jak lekarstwo na stres. Częściej wybieramy komputer lub telewizor niż spacery na świeżym powietrzu. Zamiast spalać kalorie odkładamy je, a te szybko zmieniają się w okrągłe liczby na wadze” – ostrzega NFZ. „Tymczasem już 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo wystarczy, żeby poczuć się lepiej we własnym ciele, zbić wagę i obniżyć ciśnienie krwi” – czytamy.
Przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także umieramy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie.
22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością. Ustanowiło go w 2009 roku Narodowe Forum Otyłości i Belgijskie Stowarzyszenie Osób Otyłych. Jego twórcy zwracają uwagę mieszkańców Starego Kontynentu, że otyłość to choroba cywilizacyjna XXI wieku, a namawianie do zdrowego stylu życia jest sprawą wielkiej wagi.
(JK, GN)
Fot: NIK
NIK: Otyłość i nadwaga u dzieci – coraz większy problem, coraz mniej skuteczne działania