Nauczycieli brakuje nie tylko w Polsce. „Financial Times” o kryzysie kadrowym w europejskich szkołach

„Szkoły w całej Europie borykają się z kryzysem kadrowym, a władze ograniczają godziny nauki, zwiększają liczebność klas i obniżają standardy rekrutacji, ponieważ mają trudności z obsadzeniem dziesiątek tysięcy wolnych stanowisk dydaktycznych na początku nowego roku szkolnego” – alarmuje w swojej analizie „Financial Times”.

„Tylko w 5 krajach: Niemczech, Węgrzech, Polsce, Austrii i Francji — ponad 80 tys.  stanowisk nauczycielskich pozostaje nieobsadzonych, zgodnie z szacunkami rządu i związków zawodowych. Związki ostrzegają, że w rezultacie jakość edukacji spadnie” – czytamy.

Autorzy analizy omawiają sytuację w poszczególnych krajach. „W Polsce związek ZNP szacuje, że w kraju brakuje 20 tys. nauczycieli, a presję zwiększa wzrost liczby uczniów, wśród których są uchodźcy z Ukrainy. Związek domaga się 20-procentowej podwyżki płac dla wszystkich nauczycieli i grozi strajkiem” – informuje „FT”.

Dziennik porównuje nauczycielskie zarobki w Europie posiłkując się danymi Komisji Europejskiej z 2021 roku. Polscy nauczyciele w zestawieniu znaleźli się na samym dole tabeli. Roczne wynagrodzenie nauczycieli szkół podstawowych w Polsce w ujęciu siły nabywczej należy do najniższych w Unii Europejskiej. Gorzej jest tylko na Węgrzech.

„Wszyscy są bardzo zaniepokojeni niedoborami [w Europie i poza nią]. To prawdziwy kryzys” – komentuje David Edwards, sekretarz generalny Międzynarodówki Edukacyjnej (Education International).

Całą analizę można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Źródło: Financial Times

Już 20 tysięcy nauczycielskich wakatów na stronach kuratoriów. MEiN nie widzi problemu

Prezes ZNP odpowiada szefowi MEiN: „Brak nawet jednego nauczyciela w szkole to problem”