„Z uwagi na zmiany w systemie, w tym związane z rozpoczęciem uczęszczania do szkół w polskim systemie oświaty uczniów pochodzących z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w 2022 r., oraz wynikające z tego tytułu migracje uczniów, zwiększeniu ulec musi w 2022 r. maksymalny limit wydatków na 2022 r. dla uczniów na dotację podręcznikową” – poinformowało MEiN w specjalnym komunikacie.
Przypomnijmy, że od 1 września samorządy i szkoły alarmują, że dzieci nie mają zeszytów do ćwiczeń i podręczników, bo dotacja na ten cel okazała się za mała. Ba zebraniach rodzice są często proszeni o zakupienie dodatkowych ćwiczeń.
Jak podało MEiN „środki ten cel, zgodnie z zapotrzebowaniem wnioskowanym przez organy prowadzące na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe, są w 100% zabezpieczone w budżecie Ministerstwa Edukacji i Nauki” i „zostaną przekazane niezwłocznie wojewodom, a za ich pośrednictwem organom prowadzącym szkoły/jednostkom samorządu terytorialnego, po wejściu w życie regulacji prawnych, które to umożliwią”.
✒ Środki na ten cel, zgodnie z zapotrzebowaniem wnioskowanym przez organy prowadzące na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe, są w 1⃣0⃣0⃣% zabezpieczone w budżecie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
▶ Szczegóły: https://t.co/MjuEW1zWvV pic.twitter.com/aPZKitjYUs
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) September 13, 2022
„Uprzejmie wyjaśniamy, że nieuprawnionym jest egzekwowanie od rodziców uczniów zwrotu środków finansowych poniesionych na zakup podręczników, które zostały przez szkołę wskazane jako niezbędne do prowadzenia procesu dydaktycznego” – podkreślono w komunikacie.
(JK, GN)
Trzeci podręcznik do HiT-u dopuszczony do użytku. Przeznaczony jest dla szkół branżowych I stopnia