Tylko do 18 grudnia nauczyciele i edukatorzy mogą zgłaszać się do bezpłatnego programu Fundacji Orange #BurzaMózgów

Już tylko do 18 grudnia nauczyciele i edukatorzy z całej Polski mogą zgłaszać się do bezpłatnego programu Fundacji Orange #BurzaMózgów. Kurs online pokaże, jak działa sztuczna inteligencja (AI), tłumaczy zjawiska i mechanizmy, w których uczestniczymy, kiedy korzystamy z różnych narzędzi cyfrowych. Zagadnienia prezentuje od bardziej społecznej niż technologicznej strony. Aby wziąć w nim udział, wystarczy założyć konto na www.burzamozgow.com.

Projekt ma formę e-learningu i przeznaczony jest dla nauczycieli szkół podstawowych wszystkich przedmiotów oraz edukatorów pracujących z młodzieżą. Udział w kursie jest bezpłatny.

– To nie przypadek, że myśląc o sztucznej inteligencji myślimy od razu o czymś bardzo skomplikowanym. Prawda jest jednak taka, że o AI można mówić także bez trudnych definicji i tłumaczenia zawiłości technicznych a skupić się na tym, jak sztuczna inteligencja na nas wpływa, w jakich aspektach codziennego życia nam towarzyszy. To właśnie staraliśmy się zrobić w programie #BurzaMózgów – mówi Maciej Wojnicki, współorganizator programu #BurzaMózgów, LOFI Robot.

AI jest obecna w wielu obszarach naszego życia i aktywności już dziś – kiedy słuchamy muzyki w serwisie streamingowym, przeglądamy social media, używamy translatorów, nawigacji czy prowadzimy rozmowę telefoniczną z konsultantem, który nie jest człowiekiem. Analizuje ogromne ilości danych, uczy się, wyciąga wnioski, doskonali i tworzy algorytm. Coraz szersze jest jej zastosowanie w medycynie, ekonomii czy edukacji. To technologia, której działanie bywa dla nas niezauważalne, dlatego być może często towarzyszy nam poczucie, że sztuczna inteligencja jest czymś odległym i że jest dziedziną zarezerwowaną dla naukowców, inżynierów czy technologicznych pasjonatów.

– Aby dołączyć do #BurzyMógów, nie potrzeba żadnych specjalnych, technicznych umiejętności. Wystarczy ciekawość i chęć poznania tematu dla siebie i swoich uczniów – mówi Monika Wrońska, koordynatorka projektu #BurzaMózgów w Fundacji Orange.

– Jeszcze nigdy technologie nie rozwijały się tak szybko jak obecnie, jednocześnie uczennice i uczniowie nie znają innego świata. Świata bez smartfonów czy komunikatorów i często nie poddają tych zjawisk refleksji. Wcześniejsze pokolenia często jednak miotają się między chęcią bycia na bieżąco, a obawą, że przestrzeń online nie jest dla nich. Jest to zrozumiałe i bliskie wielu osobom. Sposobem na łączenie tych dwóch światów jest wiedza i krytyczne podejście do cyfrowej rzeczywistości. Wiedza pozwala bowiem lepiej zrozumieć nam fascynującą relację człowieka z technologią. Natomiast krytyczne myślenie daje szerszą perspektywę do oceny zjawisk, których jesteśmy świadkami – podsumowuje Monika Wrońska.

Nauczyciele, którzy przejdą cykl szkoleniowy, otrzymają zaświadczenie Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl. Mogą też wykorzystać gotowe materiały – scenariusze zajęć i pomysły na ćwiczenia, aby rozmawiać z uczniami o sztucznej inteligencji i pobudzić młodzież do refleksji, uważności i krytycznego myślenia o środowisku cyfrowym. Zapisy do pierwszej edycji #BurzyMózgów trwają do 18 grudnia br. Już teraz program cieszy się ogromną popularnością. Aby się zgłosić, wystarczy założyć konto na: www.burzamozgow.com. Kurs ruszy w styczniu 2023. Organizatorami projektu są Fundacja Orange i Lofi Robot.

(GN)

#BurzaMózgów. O sztucznej inteligencji dla nauczycieli. Rusza bezpłatny kurs Fundacji Orange!