Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadza zmiany na liście zawodów szkolnictwa branżowego. Lista ma zostać rozszerzona na wniosek ministra właściwego do spraw klimatu, do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz ministra ds. gospodarki. Szkoły branżowe będą kształcić m.in. techników animacji, techników aranżacji wnętrz, czy też techników przemysłu drzewnego. Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Już po raz piąty MEiN ogłosiło także prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Rozporządzenie ws. zmiany na liście zawodów szkolnictwa branżowego wejdzie w życie 1 września 2023 r. Jak argumentuje MEiN wprowadzenie nowych zawodów to odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego:
>> Administrator produkcji filmowej i telewizyjnej – kształcenie będzie prowadzone w rocznej szkole policealnej,
>> Technik animacji filmowej – kształcenie będzie prowadzone w dwuletniej szkole policealnej,
>> Technik aranżacji wnętrz – kształcenie będzie prowadzone w technikum,
>> Operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia,
>> Pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia – w zawodzie będą mogły kształcić się wyłącznie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
>> Technik gospodarki odpadami – kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia,
>> Operator maszyn i urządzeń przemysłu drzewnego – kształcenie będzie prowadzone w branżowej szkole I stopnia,
>> Technik przemysłu drzewnego – kształcenie będzie prowadzone w technikum oraz w branżowej szkole II stopnia,
>> Animator rynku książki – kształcenie będzie prowadzone w dwuletniej szkole policealnej.
Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia nowych zawodów do klasyfikacji szkolnictwa branżowego. To odpowiedź na potrzeby rynku pracy.
➡️ Szczegóły: https://t.co/LnN4Ni3TFp pic.twitter.com/SUcDpIlC39
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) February 3, 2023
Już po raz piąty Minister Edukacji i Nauki ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Jej celem jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego. Prognoza jest podzielona na części – krajową i wojewódzką. Określa ona zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych, ułożonych alfabetycznie, zawodach.
W 2023 r. prognoza krajowa zawiera alfabetyczny wykaz 33 zawodów, dla których, ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa, jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy.
🇵🇱 Już po raz piąty ogłaszamy prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
▶ Więcej informacji: https://t.co/joPyBwkzsh pic.twitter.com/gYQpwdNlrV
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) February 3, 2023
Zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju kraju to: automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektromechanik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter izolacji przemysłowych, monter konstrukcji budowlanych, monter nawierzchni kolejowej, monter stolarki budowlanej, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, operator obrabiarek skrawających, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektryk, technik energetyk, technik gospodarki odpadami, technik izolacji przemysłowych, technik mechanik, technik mechatronik, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.
W 2023 r. na liście krajowej pojawiły się po raz pierwszy 4 zawody: Operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, Technik gospodarki odpadami, Monter izolacji przemysłowych, Technik izolacji przemysłowych.
Prognoza zapotrzebowania na krajowym rynku pracy jest uwzględniana przy podziale subwencji. Co roku dotyczy uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i ma zastosowanie przez cały cykl ich kształcenia.
(GN)
Barometr zawodów 2023. Nauczyciele wśród najbardziej deficytowych zawodów tego roku
MEiN: Na jakie zawody będzie zapotrzebowanie na rynku pracy? Nowa prognoza