Nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, a także psycholodzy i psychoterapeuci znaleźli się na liście najbardziej deficytowych profesji według Barometru Zawodów 2023.
Jak podała „Rzeczpospolita” liczba profesji deficytowych w skali całej Polski zmniejszyła się z 30 do 27 w porównaniu do minionego roku. Wśród profesji, których brakuje najbardziej, są m.in. kierowcy samochodów ciężarowych, nauczyciele, lekarze i pielęgniarki, ale na liście brakuje branży IT.
W ubiegłym roku na liście 30 deficytowych branż znaleźli się nauczyciele praktycznej nauki zawodu, oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych. W tym roku do listy dołączyli nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących oraz nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.
Ankieta Głosu. Zapraszamy do głosowania!
Według prognozy w „równowadze” zapotrzebowania w 2023 roku znaleźli się nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego i nauczyciele przedszkoli.
Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, w których brakuje pracowników, zrównoważone, w których liczba pracowników odpowiada potrzebom pracodawców, nadwyżkowe, w których jest więcej pracowników niż ofert pracy
Badanie dotyczące 2023 roku zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2022 roku. Podkreślono, że sytuacja w niektórych zawodach może się zmienić w zależności od uwarunkowań rynkowych.
Prognozę opracował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W realizację badania włącza się także ponad 100 ekspertów z różnych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.
Więcej informacji oraz podział na regiony na stronie: barometrzawodow.pl/
(JK, GN)
Badanie. Nauczyciele najbardziej otwarci na zmianę pracy. Czy kogoś to dziwi?