W siedzibie Centrali OPZZ odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Równości. Zespół powołany przez Prezydium OPZZ jest najliczniejszym zespołem w kadencji 2022-2027. W skład jego władz weszły przedstawicielki ZNP.
Jak czytamy w komunikacie OPZZ – Zespół ds. równości będzie zajmować się sytuacją oraz problemami kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Jego członkowie chcą przeciwdziałać dyskryminacji, łamać stereotypy oraz zmieniać nastawienie społeczne, aby wszystkie pracownice i wszyscy pracownicy mieli równe szanse rozwoju zawodowego, a także równe płace.
Podczas posiedzenia wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczących Zespołu ds. Równości:
>> Barbara Kutrowska – przewodnicząca (ZNP – Okręg Dolnośląski)
>> Jadwiga Aleksandra Rezler – wiceprzewodnicząca (prezes Okręgu Śląskiego ZNP)
>> Aneta Trojanowska – wiceprzewodnicząca (wiceprzewodnicząca Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP)
>> Nadia Oleszczuk – wiceprzewodnicząca
>> Wojciech Rajchel – wiceprzewodniczący
Zespół ds. równości przyjął też Stanowisko w sprawie uwzględniania w projekcie Krajowego Programu Reform 2023/2024 kwestii równości wynagrodzeń.
Zespół ds. równości, jako ciało opiniodawczo-doradcze OPZZ, po dokonaniu analizy projektu Krajowego Programu Reform 2023/2024 pod kątem działań na rzecz równego wynagradzania za tą samą pracę negatywnie ocenił decyzję o braku realizacji w ramach KPR przedsięwzięć na rzecz równouprawnienia i równości płci w obszarze płac w 2023 i 2024 roku.
Treść stanowiska tutaj
(GN)
Fot: OPZZ
Renta wdowia już w Sejmie. Ponad 200 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy