We wtorek 1 sierpnia przypada 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program obchodów

„Miłość istnieje zawsze” to hasło tegorocznych obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. We wtorek 1 sierpnia o godzinie 17:00 na 60 sekund uruchomione zostaną syreny alarmowe. Powstańcy wystosowali apel o godne uczczenie godziny „W”. Uroczystości odbędą się także w innych polskich miastach, m.in. Krakowie, Lublinie i Rzeszowie.

„Apelujemy do wszystkich mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu, zatrzymali się w samochodach, przystanęli na chwilę na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych” – tak zaczyna się apel podpisany przez powstańców i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Chociaż 79. rocznica Powstania Warszawskiego wypada w tym roku we wtorek 1 sierpnia, obchody trwają od kilku dni. W niedzielę w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbyło się spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda nadał ordery oraz odznaczenia państwowe.

– Nie da się wyrwać korzeni Warszawy, dopóki nie da się wyrwać korzeni ludzi tego miasta. A te są niezłomne i niezwyciężone – mówił Andrzej Duda.

Jak co roku powstańcy zostali uhonorowani podczas uroczystej sesji Rady Miasta Warszawa.

W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

Program obchodów 79. rocznicy  Powstania Warszawskiego można znaleźć tutaj

(GN)

Fot: Filip Kwiatkowski/um.warszawa.pl

W Powstaniu Warszawskim walczyło i zginęło wielu nauczycieli, także członków ZNP/TON

“Łącznicy rozdzielonych rodzin”. Fenomen powstańczej poczty i działalność Zdzisławy Bytnar, członkini ZNP

W czwartek przypada 78. rocznica śmierci poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego