Psycholog codziennie w każdej szkole, wsparcie psychologiczne dla rodziców i nauczycieli oraz cykliczna diagnoza problemów środowisk szkolnych – to postulaty Wysłuchania Samorządowego w Radzie m.st. Warszawy zorganizowanego przez Fundację GrowSPACE.
W Wysłuchaniu Samorządowym wzięło udział około 100 przedstawicieli samorządów lokalnych z całej Polski, a także organizacji społecznych i młodych ludzi.
W lipcu br. Fundacja GrowSPACE ujawniła, że w Polsce brakuje 27,32 proc. psychologów i psycholożek szkolnych na rok szkolny 2023/24 – w całej Polsce w szkołach jest 2295,48 wakatów dla psychologów szkolnych na 6105,48 wszystkich.
Jeden etat psychologa przypada na 785 uczniów. Aż 450 gmin zadeklarowało, że nie obsadziło ani jednego etatu. „Są to punkty krytyczne na mapie Polski. Najbardziej przerażają braki w woj. podkarpackim – to właśnie tam w szkołach podstawowych jest więcej wakatów niż etatów. Braki sięgają aż do 52 proc.” – zaalarmowała Fundacja.
Dlatego w czasie Wysłuchania Samorządowego powstała „Mapa Psychozdrowia w Szkole”. To mapa postulatów, które można zrealizować już od 1 września. Mapa zostanie przekazana do Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz może służyć jako przewodnik dla samorządów.
Na mapie psychozdrowia znalazły się takie postulaty, jak:
– psycholog w każdej szkole, każdego dnia;
– wsparcie psychologiczne dla rodziców i nauczycieli;
– psycholog szkolny po pięcioletnich studiach magisterskich;
– wsparcie kadry pedagogicznej w formie superwizji;
– szkoła miejscem higieny cyfrowej: edukacja o social mediach;
– cykliczna diagnoza problemów środowisk szkolnych;
– budowanie sprawczości młodych;
– umacnianie szkolnych organów, np. wychowawców i wychowawczyń;
– szeroka i powszechna psychoedukacja;
– równy dostęp do pomocy, niezależnie od wielkości miejscowości;
– Młodzi ludzie już za dwa tygodnie wrócą do szkół, gdzie czasem nie mają nawet szansy uzyskać odpowiedniej pomocy. Kryzys zdrowia psychicznego nie wybiera. Każda młoda osoba musi mieć możliwość uzyskania pomocy. Cieszę się, ze wysłuchanie wywołuje takie zainteresowanie różnych środowisk. Chcemy zaapelować o to, jak powinna wyglądać profesjonalna i kompleksowa pomoc – podkreślił Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.
– Kryzys zdrowia psychicznego młodych osób jest największym wyzwaniem przed jakim stoimy jako dorośli. Cieszę się, że na zaproszenie samorządu tak licznie odpowiedziały organizacje pozarządowe i młodzież. W sytuacji, w której minister Czarnek zajmuje się wymyślonymi przez siebie problemami, samorządy i społeczeństwo obywatelskie pokazują, że znają największe bolączki szkoły i nie boją się działać – oceniła Dorota Łoboda, radna Warszawy, organizatorka wysłuchania.
Kuratoria a pomoc uczniom w zakresie zdrowia psychicznego. Szokujące dane z kontroli
(PS, GN)