13 grudnia 1981 r., w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Przerwana została działalność zawiązków zawodowych, w tym Związku Nauczycielstwa Polskiego. Działacze NSZZ „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele zostali internowani. Zawieszone zostały prawa i swobody obywatelskie.
Jeszcze 12 grudnia 1981 r. przed północą rozpoczęły się zatrzymania działaczy opozycji demokratycznej. W niedzielę, 13 grudnia, Polskie Radio i Telewizja Polska emitowały od rana wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, a na ulicach pojawiły się wojsko, milicja i czołgi. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono prawie 5 tys. osób; łącznie internowano 10 tys. osób.
42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
42 lata temu, 13 grudnia 1981 r., władze komunistyczne wprowadziły w Polsce stan wojenny. Jego celem było zdławienie niezależnego ruchu społecznego, który z wielką mocą ujawnił się w sierpniu 1980 r., a następnie w formie związku… pic.twitter.com/IeyrFlV7Aa
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) December 13, 2023
Na podstawie dekretu o stanie wojennym zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie. Zawieszono m.in. działalność wszystkich organizacji społecznych i kulturalnych, a także zajęcia w szkołach i na wyższych uczelniach. ZNP został zdelegalizowany tak, jak wszystkie inne związki zawodowe (Związek ponownie rozpoczął działalność 5 sierpnia 1983 r. )
Wprowadzono godzinę milicyjną, a na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka. Korespondencja podlegała oficjalnej cenzurze, wyłączono telefony. Większość najważniejszych instytucji i zakładów pracy została zmilitaryzowana i była kierowana przez ponad 8 tys. komisarzy wojskowych.
#13grudnia 1981 r. w Polsce został wprowadzony #stanwojenny. Zostały zawieszone prawa i swobody obywatelskie. Zakazano strajków i demonstracji. Wprowadzono godzinę milicyjną.
🕯️W rocznicę tych wydarzeń obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. #Pamiętamy pic.twitter.com/9hmce0IDOn— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) December 13, 2023
14 grudnia niezależnie od siebie w proteście wobec wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się strajki okupacyjne w wielu dużych zakładach przemysłowych i kopalniach. 16 grudnia, w trakcie tragicznej pacyfikacji kopalni „Wujek”, funkcjonariusze ZOMO zastrzelili 9 górników.
4⃣2⃣ lata temu, 13 grudnia 1981 r., władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadziły stan wojenny w całym kraju. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON), głównym celem reżimu komunistycznego było stłumienie wielomilionowego ruchu „Solidarność”.
Działacze… pic.twitter.com/4gZp8yr1nF
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) December 13, 2023
Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 r., a zniesiono 22 lipca 1983 r.
Nie jest znana dokładna liczba ofiar, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć. Szacuje się, że zginęło od kilkudziesięciu do ponad 100 osób. W 2002 r. 13 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
(GN)
Fot: Sejm