Nauczyciele otrzymają zapowiedziane podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiedziała w Lęborku minister edukacji Barbara Nowacka. – Mogą spać spokojnie, ale podkreślam, termin wypłat zależy nie od ministra tylko od podpisania budżetu przez prezydenta – mówiła szefowa resortu edukacji. Poinformowała, że MEN na razie będzie się koncentrowało na pilnych zmianach w edukacji, ale zapowiedziała też za kilka lat „dużą reformę” systemu oświaty.
Przyszłość polskiej oświaty była głównym tematem spotkań Minister Edukacji Barbary Nowackiej z uczniami, gronem pedagogicznym i samorządowcami w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Lini w powiecie wejherowskim oraz w Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku. To było pierwsze spotkanie ministry Barbary Nowackiej z nauczycielkami i dyrektorami gminnych szkół.
▶️ Wizyta Ministry Barbary Nowackiej w pomorskich szkołach.
➡️ Pierwszymi szkołami, które @barbaraanowacka odwiedziła jako Ministra Edukacji są Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w kaszubskiej miejscowości Linia oraz Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku.… pic.twitter.com/sJtOcr0NDT
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEIN_GOV_PL) January 8, 2024
Minister Edukacji zapowiedziała, że wszelkie istotne zmiany w edukacji będą wprowadzane po konsultacjach ze środowiskiem szkolnym.
– Zmiany będą wprowadzane na spokojnie – deklarowała ministra edukacji Barbara Nowacka. – Rozmawiamy przede wszystkim o finansowaniu szkół, szczególnie tych małych, o tym, jak powinna być podzielona subwencja. Ale też poruszona została kwestia przeładowanego programu. To wielkie wyzwania, które stoją przed polską szkołą – mówiła minister.
Podkreśliła, że podstawa programowa dla uczniów zostanie odchudzona o dwadzieścia procent od nowego roku szkolnego, natomiast nowe podręczniki pojawią się później.
– Za tym pierwszym „odchudzeniem”, które jest takim bardzo szybkim, nie idzie zmiana podręczników tylko wyłączenie z podręczników części programów i to wejść od pierwszego września. Podręczników nie damy rady przygotować, jeżeli to miałyby być poważne podręczniki, natomiast dla uczniów od 1 września to będzie odczuwalna zmiana. Ta duża reforma zajmie trochę czasu, dlatego, że ona musi być dobrze skonsultowana, przebadana i musi być przetestowana z nauczycielami, dydaktykami codziennej pracy. Taka wielka reforma więc to nie rok 2024, ale 2026 lub nawet 2027 rok – podkreślała minister w Lęborku
Nowacka zapowiedziała również zdecentralizowanie funkcjonowania szkół. – Nie może ministerstwo działać mechanicznie i odmawiać jakiejś czynności czy do niej przymuszać – wyjaśniała.
Minister edukacji poinformowała też, że zgodnie z wcześniejszą obietnicą następuje wymiana kuratorów. – Wkrótce zostaną ogłoszone konkursy na kuratorów oświaty. Jestem przekonana, że do tych konkursów staną ludzie z pasją, z chęcią zmieniania szkół – powiedziała minister Nowacka. Jak podkreśliła, kuratoria muszą zostać odpartyjnione. Pierwszy konkurs na kuratora zostanie rozpisany w Małopolsce.
(GN)
Źródło: Media
Fot: MEN