Muzeum Polin: Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury. Zgłoszenia do 14 kwietnia 

Muzeum  Polin zaprasza szkoły, biblioteki i instytucje kultury do włączenia się 19 kwietnia w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. W tym roku przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Do udziału w akcji Żonkile można zgłaszać się do 14 kwietnia.

Aby dołączyć do akcji, wystarczy wypełnić właściwy formularz dostępny tutaj

W 81. rocznicę powstania Muzeum udostępni nowe materiały edukacyjne dopasowane do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży:

>> film animowany na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej przygotowany z myślą o dzieciach z klas 1-3 szkół podstawowych;

>> opowiadanie „Szuflada” Zuzanny Orlińskej dla klas 4-6 szkół podstawowych; opowiadanie udostępnimy w wersji tekstowej z pięknymi ilustracjami Aleksandry Artymowskiej oraz wersji audio czytanej przez aktora Jędrzeja Fulara;

>> film animowany na podstawie opowiadania „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo przygotowany z myślą o uczennicach i uczniach z klas 4-6 szkół podstawowych.

„Dla wszystkich osób zgłoszonych do akcji zorganizujemy szkolenia online dotyczące możliwości włączenia się w akcję Żonkile i wykorzystania towarzyszących jej materiałów edukacyjnych. O terminach szkoleń będziemy informować drogą mailową. Koordynatorzy akcji skontaktują się z Państwem w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty wypełnienia zgłoszenia” – informuje Muzeum Polin.

Żonkil od początku stał się symbolem powstania w getcie warszawskim, a to za sprawą ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej Marka Edelmana. W książce autorstwa Hanny Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem” opowiadał, że każdego 19 kwietnia, w dzień rocznicy, otrzymywał od anonimowej kobiety bukiet żółtych żonkili. Później on sam co roku składał te kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

(GN)

W środę obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim