12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych formalnie przekazano na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Polska została przyjęta do NATO wraz z Węgrami i Czechami.
Dokładnie 12 marca 1999 roku minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego, co formalnie zakończyło proces akcesji Polski do Sojuszu.
Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa jak i Europy. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu.
🇵🇱 12 marca 1999 roku w mieście Independence w #USA formalnie przekazano na ręce amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright przyjęty przez Polskę dokument ratyfikacyjny #NATO. To ważny moment w historii naszego kraju, kiedy wolna i demokratyczna Polska wyraziła swoje… pic.twitter.com/NzyM2zPidF
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 12, 2024
„Jesteśmy z liderem wśród krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego pod względem wysokich nakładów na wydatki obronne naszego kraju. Świadczy o tym wysoki odsetek środków z krajowego budżetu, jakie nasz kraj przeznacza na obronność – dwa razy więcej niż wymagane przez NATO 2% PKB, czyli do 4,2 % PKB w 2024 r., planowane na ok. 158 mld zł, z czego ponad 50% przeznaczamy na modernizację Sił Zbrojnych, co także stawia nas na pierwszym miejscu w Sojuszu” – podkreśla MON.
#PLNATO25 🇵🇱
–
Dokładnie 25 lat temu, 12 marca 1999 roku, Polska stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzja o przystąpieniu do #NATO była jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii Polski – dołączyliśmy do największego i najsilniejszego sojuszu… pic.twitter.com/wsO6sX7VlG— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 12, 2024
Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że w związku z obecnością w NATO wzrósł poziom bezpieczeństwa naszego kraju. Tak uważa aż 88,7 proc. respondentów, odmienne zdanie ma tylko 1,4 proc, a 10 proc. nie ma zdania na ten temat.
🔴TYLKO U NAS. #Sondaż: Czy jesteśmy bezpieczni dzięki obecności w @NATO?
Kliknij w zdjęcie, by przeczytać więcej🔽https://t.co/RsAlo5kab0
— Rzeczpospolita (@rzeczpospolita) March 12, 2024
📸Wspólne zdjęcie uczestników konferencji „25 lat członkostwa Polski🇵🇱 w NATO – od zimnej wojny do strategicznego partnerstwa".#Sejm #NATO #PLNATO25 #StrongerTogether #WeAreNATO pic.twitter.com/WwPh0tmWe1
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) March 8, 2024
Senat podjął kilka dni temu uchwałę w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Senatorowie przypomnieli w niej wydarzenia i działania, które do tego doprowadziły, a także podkreślili, że wstąpienie do NATO było (i jest) dla Polski gwarancją bezpieczeństwa.
„Starania o dołączenie do najpotężniejszego w historii paktu obronnego trwały od roku 1991. Wydarzenia jesieni 1989 r. oznaczały nieznaną dotąd odwilż, ale nie zmianę strategii obu stron kończącej się zimnej wojny” – czytamy w uchwale.
Senat jednogłośnie przyjął uchwałę w 25. rocznicę przystąpienia Polski do @NATO.
🟢Za: 89
🔴Przeciw: 0
⚪️Wstrzymało się: 0
Polska stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r. „Wstąpienie do NATO było i jest dla Polski gwarancją bezpieczeństwa, o czym mówi artykuł 5… pic.twitter.com/XGK6L5Kq40— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) March 6, 2024
Jak zaznaczono, w grudniu Rada Północnoatlantycka podtrzymała uznawanie wszystkich państw bloku wschodniego za sowieckich sojuszników w Europie. „Stosunki dyplomatyczne z Paktem Północnoatlantyckim Polska nawiązała w marcu 1990 r. Dopiero w lipcu 1990 r. na szczycie w Londynie Sojusz zaproponował państwom Układu Warszawskiego partnerstwo i rozwój kontaktów wojskowych, uznając, że oba bloki przestały być przeciwnikami” – głosi uchwała.
NATO (North Atlantic Treaty Organization) zostało utworzone 4 kwietnia 1949 r. w warunkach Zimnej Wojny, a obecnie jest niewątpliwie najpotężniejszym sojuszem militarnym na świecie i fundamentem globalnego systemu bezpieczeństwa.
Jedno ze zdjęć historii, które każdy powinien rozpoznawać. Moment, kiedy staliśmy się częścią NATO. To odmieniło polską armię, dało nam gwarancje bezpieczeństwa. A dziś, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, jesteśmy częścią sojuszu.
Foto: Jeff Taylor Reuters pic.twitter.com/S8gePZgd9v
— Paweł Żuchowski (@p_zuchowski) March 12, 2024
Siły Sojuszu liczą ponad 3,5 mln żołnierzy. NATO zrzesza obecnie 32 państwa członkowskie (7 marca br. formalnie przystąpiła Szwecja).
Na stronie portalu dzieje.pl można znaleźć kalendarium „Polska w NATO (1991–2024)” tutaj
(GN)
25 lat temu spełniło się marzenie pokoleń Polaków. 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri Polska, a wraz z nią Czechy i Węgry, została oficjalnie przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Dołączenie przez Polskę do Sojuszu to jedno z największych osiągnięć w… pic.twitter.com/oRBHI6BuT8
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 12, 2024