W sobotę 24 lutego br. przypada druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Sejm oddał hołd ofiarom wojny

„W drugą rocznicę bestialskiej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Sejm Rzeczypospolitej Polskiej potępia działania władz rosyjskich i apeluje do Międzynarodowego Trybunału Karnego o osądzenie winnych wszystkich zbrodni wojennych dokonanych na narodzie ukraińskim” – czytamy m.in. w uchwale w sprawie oddania hołdu ofiarom rosyjskiej napaści na Ukrainę, którą Sejm przyjął przez aklamację. W sobotę 24 lutego mijają dwa lata, od kiedy rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

24 lutego 2022 r. Rosja wspierana przez Białoruś rozpoczęła inwazję na Ukrainę; wcześniej Federacja Rosyjska uznała niepodległość dwóch separatystycznych „republik” znajdujących się na wschodzie Ukrainy. W związku z wojną do Polski i innych europejskich krajów sąsiadujących z Ukrainą napływały setki tysięcy uchodźców.

„Łącząc się w bólu z rodzinami, które w działaniach wojennych straciły bliskich, Sejm RP oddaje hołd wszystkim żołnierzom, którzy zginęli w obronie Ukrainy oraz zamordowanym cywilom. Mając świadomość, że Ukraina broni nie tylko swoich granic, ale również powstrzymuje rosyjski imperializm, Sejm RP składa wyrazy uznania i dziękuje za odwagę i waleczność narodowi ukraińskiemu oraz tej części społeczności międzynarodowej, która wspiera jego działania obronne”- podkreślono w uchwale Sejmu.

W dalszej części dokumentu posłowie zwrócili się ze szczególnymi podziękowaniami do Polaków, którzy zaangażowali się i wciąż angażują w pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekają ze swojej ojczyzny, szukając bezpiecznego schronienia.

Parlamentarzyści w uchwale zaapelowali także do rządów państw NATO i Unii Europejskiej o „wzmocnienie wszechstronnego wsparcia udzielanego Ukrainie, w szczególności o zapewnienie szybkich dostaw sprzętu wojskowego i amunicji, pozwalających na skuteczną obronę kraju przed agresorem”.

Na zakończenie podkreślono, że Ukraina nie walczy jedynie o swoją przyszłość. „Od losów Ukrainy zależą dziś losy Polski i Europy” – podsumowano w uchwale podjętej przez Sejm.

Jak podaje UNICEF 3,3 mln ukraińskich dzieci nieustannie potrzebuje wsparcia humanitarnego. Od eskalacji wojny w lutym 2022 roku żyją w stałym strachu, doświadczają przemocy, izolacji, rozłąki z rodzinami, utraty bliskich i przesiedleń oraz zakłóceń w dostępie do nauki i opieki zdrowotnej. Wojna niszczy ich dzieciństwo i odciska poważne piętno na zdrowiu psychicznym.

Od dwóch lat dochodzi do nieustannych rosyjskich ataków na ukraińskie miasta – w regionach Zaporoża i Charkowa spowodowały one ok. 3,5 tys. alarmów przeciwlotniczych, a w regionie Doniecka prawie 6,2 tys. W ten sposób w obszarach frontowych dzieci zostały zmuszone do spędzenia od 3 do 5 tys. godzin w schronieniu w piwnicach i na stacjach metra.

Poczucie straty i ciągłego niepokoju, w połączeniu z izolacją, utrudniają najmłodszym odczuwanie szczęścia, zaangażowanie w naukę i uczestnictwo w życiu codziennym. Strach przed śmiercią i obrażeniami jest potęgowany przez ciągłe ataki. Nawet gdy bezpośrednie bombardowania ustają, życiu dzieci zagrażają miny i niewybuchy pokrywające ok. 30 proc. kraju. Szczególnie przerażające były miesiące zimowe, gdy tysiące dzieci i rodzin musiało chronić się w zimnych, wilgotnych piwnicach, bez ogrzewania, dostępu do wody i elektryczności.

Według MEN w polskich szkołach i przedszkolach znajduje się obecnie 277,3 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym 180,1 tys. przybyło do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj. Dane pochodzą z Systemu Informacji Oświatowej (SIO). Pokazują stan na 21 lutego 2024 r.

Dwa miesiące po ataku Rosji na Ukrainę, w kwietniu 2022 r., MEiN podawało, że w polskim systemie edukacji było ponad 193 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, przybyłych po inwazji.

(GN)

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna pochłonęła niezliczone ofiary

Rosja najechała Ukrainę. Bomby wybuchają 100 km od polskiej granicy