15 marca to Dzień Edukacji Prawnej. Sędziowie organizują webinary dla uczniów i nauczycieli

W piątek 15 marca po raz ósmy odbywa się Dzień Edukacji Prawnej, który jest zwieńczeniem całorocznej akcji edukacyjnej prowadzonej przez sędziów. Celem wydarzenia jest promocja wiedzy prawniczej, rozbudzenie zainteresowania, w szczególności dzieci i młodzieży, tematyką prawa, a także przybliżenie instytucji wymiaru sprawiedliwości. Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, zaś organizatorem Fundacja Edukacji Prawnej „Iustitia”, a głównym partnerem – wydawnictwo prawnicze Wolters Kluwer Polska.

„Sprawczy obywatel” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, że znajomość prawa jest podstawą skutecznej aktywności jako obywatela, a aktywni obywatele są niezbędnym  czynnikiem konstytuującym demokratyczne państwo prawa.

„W tym roku podobnie jak w ubiegłym, koncentrujemy się na pokazaniu tego, jak ogromne znaczenie w budowaniu demokracji  i państwa prawa mają wszyscy obywatele. Ową sprawczość obywatelską widzieliśmy w trakcie ostatnich wyborów do Sejmu 15 października 2023 r.. kiedy z radością patrzyliśmy na słupek frekwencji, który sięgnął 74,38%, pobijając poprzedni rekord 62,7% z 1989 roku”- wskazuje Elżbieta Piotrowska-Albin wiceprezeska Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”

Jak podaje „Iustitia” w całym kraju z okazji DEP odbywają się webinary oraz spotkania sędziów  z dziećmi i młodzieżą. Centralnym wydarzeniem tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej będzie spotkanie na Wydziale Zarządzania UW dla warszawskich licealistów pod hasłem „Prawo jest wszędzie”. W trakcie wydarzenia odbędą się wykłady o prawie w dobie AI, spotkanie z adwokatem i radcą prawnym, a także  pokazowe rozprawy  dla uczniów poprowadzą sędziowie Piotr Gąciarek i Igor Tuleya.

Więcej na stronie Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia: Dzień Edukacji Prawnej

(GN)

Rozporządzenia płacowe ws. podwyżek dla nauczycieli oraz nauczycieli akademickich opublikowane w Dzienniku Ustaw