Premia dla młodych za pracę w szkole. W Polsce? Nie, w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie władze będą wypłacały ogromne premie młodym nauczycielom, którzy postanowią pracować w szkole. Mogą oni liczyć na równowartość ponad 43 tys. zł

Jak poinformował brytyjski dziennik „The Guardian”, od 2020 r. absolwenci kierunków ścisłych (m.in. fizyki, chemii, biologii) oraz kształcących specjalistów od języków obcych (np. języka francuskiego lub hiszpańskiego) będą mogli liczyć na specjalny bonus w wysokości do 9 tys. funtów (ponad 43 tys. zł).

Absolwenci otrzymają dodatkowe pieniądze, jeśli zdecydują się na pracę przez cztery lata w którejś z publicznych szkół. Premie zostaną wypłacone w drugim, trzecim i czwartym roku pracy w łącznej wysokości 6 tys. funtów. A osobom, które zdecydują się na pracę w regionie, gdzie szczególnie brakuje nauczycieli, zostanie wypłacone świadczenie podwyższone właśnie do kwoty 9 tys. funtów.

Według „Guardiana”, nauczyciele mogą też liczyć na specjalne „premie szkoleniowe” w wysokości 26 tys. funtów (125 tys. zł). W sumie więc młody nauczyciel otrzyma w postaci dodatków aż 35 tys. funtów (ok. 170 tys. zł)!

Dlaczego rząd brytyjski decyduje się na taki krok? Do szkół wchodzą właśnie roczniki tzw. boomu porodowego (końca pierwszej dekady naszego wieku) i szkołom po prostu brakuje nauczycieli. Aby skłonić absolwentów do pracy w szkole, władze chcą też podnieść do 2022 r. płace najmłodszych nauczycieli do 30 tys. funtów rocznie (ok. 145 tys. zł).

– Chcę, aby najzdolniejsi i najbardziej utalentowani ludzi byli przyciągani do zawodu nauczyciela, a szkoły mogły konkurować na rynku pracy z największymi pracodawcami – oświadczył cytowany przez „The Guardian” Gavin Williamson, minister edukacji w rządzie Borisa Johnsona.

Póki co, szkoła nie jest atrakcyjnym miejscem pracy, szczególnie dla poszukiwanych na rynku absolwentów matematyki i fizyki. Dlatego rząd brytyjski chce przeznaczyć 250 mln funtów na różnego rodzaju zachęty dla nauczycieli.

Rząd brytyjski szykuje zresztą zachęty nie tylko dla młodych nauczycieli przedmiotów ścisłych i języków obcych. Absolwenci kierunków ekonomicznych oraz artystycznych mogą liczyć na stypendia w wysokości 9 tys. funtów (43 tys. zł), a stypendia dla nauczycieli projektowania i nowoczesnych technologii wzrosną w 2020 r. z 12 do 15 tys. funtów (ok. 72 tys. zł). To wszystko efekt wzrostu zapotrzebowania na nauczycieli tych specjalności w szkołach.

„The Guardian” zauważył, że rządowi nie udało się w ubiegłym roku zrekrutować odpowiedniej liczby nauczycieli do pracy w szkołach średnich w przypadku większości przedmiotów.

Polski nauczyciel tymczasem należy do najgorzej opłacanych w Europie.

UE wytknęła Polsce niskie zarobki w oświacie

Pensje młodych nauczycieli w Polsce wkrótce mogą być niższe od pensji minimalnej

ZNP: Nauczyciel będzie zarabiał mniej niż wyniesie płaca minimalna

(PS, GN)