Matury 2024 w sesji głównej dobiegają końca. W piątek ostatni dzień egzaminów pisemnych, w sobotę ustnych

W piątek, w ostatnim dniu sesji pisemnych egzaminów maturalnych, odbędą się egzaminy dwujęzyczne z matematyki, historii, geografii, biologii, chemii i z fizyki. Zdawane są w języku obcym. Przystępują do nich absolwenci klas dwujęzycznych. W sobotę 25 maja odbędą się z kolei ostatnie egzaminy ustne. Wyniki matury 2024 będą znane 9 lipca.

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych wyznaczonych przez CKE rozpoczęła się 7 maja, a kończy 24 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpoczęła się 11 maja, a kończy 25 maja. Terminy egzaminów ustnych dla abiturientów każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpili do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została od 3 do 17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych – 3-17 czerwca, sesja egzaminów ustnych – 10-12 czerwca.

Przypomnijmy, że do egzaminu maturalnego przystępuje około 263 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy zdawali abiturienci z wcześniejszych roczników. Abiturienci zdawali egzamin w Formule 2023 (zdecydowana większość) oraz w Formule 2015.

Aby zdać maturę, abiturient – niezależnie czy zdaje według nowej, czy według starej formuły – musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 9 lipca 2024 r. Tego samego dnia (9 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 20-21 sierpnia. 20 sierpnia będą poprawkowe egzaminy pisemne, 21 sierpnia poprawkowe egzaminy ustne. Wyniki egzaminów poprawkowych maturzyści poznają 10 września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać. Procedura jest kilkustopniowa. Każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor OKE – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.

Maturzysta, który nadal będzie kwestionował wynik, może się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek może dotyczyć tylko oceny zadań, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w OKE. Choć formalnie wniosek kierowany jest do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, należy złożyć go w macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Wniosek jest ponownie rozpatrywany przez OKE. Dyrektor OKE może uznać całe odwołanie, tylko część lub nie uznać go wcale. Odpowiedzi, których nie uzna, przekazuje do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dyrektor CKE kieruje je do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W skład kolegium wchodzą doświadczeni egzaminatorzy i eksperci z określonej dziedziny nauki.

Po otrzymaniu wyników matury uczniowie decydują się albo na zakończenie edukacji na tym etapie, albo kontynuowanie nauki na studiach, by uzyskać wyższe wykształcenie.

Zasady rekrutacji na studia i terminy mogą być różne w zależności od uczelni, trybu nauki i rekrutacji dodatkowych. Przeważnie wszystkie rekrutacje na studia kończą się 31 października. W większości popularnych uczelni następuje to dużo wcześniej na skutek wyczerpania limitu miejsc.

Harmonogram matury 2024 można znaleźć tutaj

(GN)

We wtorek 7 maja ruszają egzaminy maturalne 2024. Przystąpi do nich około 263 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych

Józef Peruga, najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce, jest już po ostatnim egzaminie. Czeka na wyniki i zastanawia się nad studiowaniem ekonomii

Matura 2024. Ile zarobią egzaminatorzy za sprawdzanie arkuszy? Stawki zaczynają się od 29 zł brutto