„Łączy nas edukacja!”. 43. Krajowy Zjazd Delegatów ZNP przyjmie nową strategię i wybierze władze (21-23 listopada br.) – AKTUALIZACJA

Od 21 do 23 listopada w Warszawie pod hasłem „Łączy nas edukacja!” odbędzie się 43. Krajowy Zjazd Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Celem zjazdu jest podsumowanie ostatnich pięciu lat działalności i przyjęcie strategii na kolejną kadencję oraz wybór nowych władz Związku. W drugim dniu zjazdu gośćmi delegatów będą m.in. premier oraz minister edukacji!

Związkowe wybory, podsumowanie ostatnich pięciu lat działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego  i przyjęcie strategii na kolejną kadencję – tak w skrócie rysuje się program zjazdu.

W 43. Zjeździe bierze udział 168 delegatów z 16 okręgów ZNP, dwóch sekcji związkowych (Pracowników Administracji i Obsługi oraz Emerytów i Rencistów), a także z Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki. Zjazd rozpoczyna się 21 listopada a kończy w sobotę po południu 23 listopada.

W czwartek 21 listopada odbędzie się część wewnątrzzwiązkowa obrad. W programie przewidziano przedstawienie sprawozdań i dyskusję nad sprawozdaniami. W tym dniu nastąpi także wybór prezesa ZNP na nową kadencję oraz wybór wiceprezesów Zarządu Głównego ZNP.

Uroczyste otwarcie 43. Zjazdu nastąpi w piątek 22 listopada. W tym dniu, w części otwartej dla mediów, zaplanowano oficjalne zjazdowe wystąpienia – prezesa ZNP oraz gości wydarzenia.

Gośćmi zjazdu będą m.in.: Donald Tusk – Prezes Rady Ministrów; Barbara Nowacka – Minister Edukacji; Dariusz Wieczorek – Minister Nauki; Krystyna Szumilas – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Nauki.

W zjeździe wezmą udział także goście z zagranicy, a wśród nich – dr Olga Chabaniuk, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Oświaty i Nauki Ukrainy (TUESWU) oraz członkini Światowego Zarządu Międzynarodówki Edukacyjnej (Education International, EI). Na zjazd przyjadą także przedstawiciele wielu związków zawodowych – organizacji członkowskich EI, m.in. z Republiki Czeskiej, Słowacji, Węgier, Francji i Niemiec.

Kolejne punkty programu zjazdu przewidują – w części wewnątrzzwiązkowej –  dyskusję nad kierunkami działania i programem ZNP w nowej kadencji, a także przejęcie uchwał określających priorytety i najważniejsze cele Związku w najbliższych pięciu latach.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest najstarszym i najliczniejszym związkiem zawodowym działającym w oświacie. Zrzesza ok. 200 tys. osób – nauczycieli, pracowników oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego i nauki a także emerytowanych nauczycieli i pracowników oświaty oraz nauki. Istnieje od 1905 r.

ZNP broni godności zawodu nauczycieli i pracowników oświaty oraz odpowiednich warunków pracy i płacy. Postuluje m.in. wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli, wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty, odchudzenie podstaw programowych. Inicjuje obywatelskie projekty ustawodawcze, kampanie i akcje społeczne na rzecz edukacji, akcje protestacyjne w obronie jakości kształcenia oraz statusu nauczycieli i pracowników.

Związek jest członkiem m.in. światowej federacji związków nauczycieli – Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) i Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki (ETUCE – europejskiej struktury EI).

(DK, GN)

>> Czytaj też: Komunikat ZNP na temat 43. Krajowego Zjazdu Delegatów

 

ANKIETA GŁOSU. Stwórz razem z nami ranking zmian w edukacji w 2025 r.! Co MEN powinno zrobić?