GUS opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia. Będą one używane do obliczania wysokości przyznawanych emerytur

Główny Urząd Statystyczny opublikował oficjalny komunikat zawierający tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, która będzie podstawą do obliczania wysokości emerytur w najbliższym roku. „Oczekiwana długość dalszego życia dla 60-latków wynosi teraz 22,2 lat, a 65-latków 18,4 lat. Obie wartości są najwyższe w historii” – skomentował na platformie X Łukasz Kozłowski, członek Rady Nadzorczej ZUS.

„Na podstawie art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1631 i 1674) ogłasza się tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn” – poinformował Prezes GUS w komunikacie z dnia 25 marca 2025 r.

„Tablica ta stanowi podstawę przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia 2025 r. do dnia 31 marca 2026 r. Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury zgodnie z art. 26 ust. 1 stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tablica służy także do obliczenia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysokości hipotetycznej emerytury” – podkreśla GUS i dodaje, że komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Tablica przedstawia dane dotyczące przewidywanej długości życia w miesiącach, z podziałem na ukończone lata (od 30 do 90 lat) oraz dodatkowe miesiące powyżej pełnego roku. Widoczna jest naturalna tendencja spadkowa – im wyższy wiek, tym krótsze przewidywane dalsze trwanie życia.

Dane wykorzystywane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do obliczania wysokości hipotetycznej emerytury, co pozwala ubezpieczonym na wcześniejsze oszacowanie przewidywanego świadczenia.

Najważniejszym wnioskiem z porównania tablic jest fakt, że w 2025 roku nastąpił widoczny wzrost średniego dalszego trwania życia w niemal wszystkich przedziałach wiekowych w porównaniu do danych z 2024 roku.

„Oczekiwana długość dalszego życia dla 60-latków wynosi teraz 22,2 lat, a 65-latków 18,4 lat. Obie wartości są najwyższe w historii” – napisał na platformie X Łukasz Kozłowski, członek Rady Nadzorczej ZUS. „W przypadku 60-latków oczekiwane dalsze trwania życia wydłużyło się o 2,2 miesiąca, zaś w przypadku 65-latków – o 1,9 miesiąca. To blisko 5-krotnie wolniejsze tempo wydłużania trwania życia niż w poprzednim roku. Wygasają efekty wtórne pandemii” – ocenił.

Jak to wpłynie na wysokość emerytur? Według Kozłowskiego dla osoby przechodzącej na emeryturę w wieku 60 lat (wiek emerytalny kobiet), emerytura będzie niższa o 0,83% w porównaniu z dotychczasowymi tablicami. Dla 65-latków obniżka wyniesie 0,86%.

Nowe tablice zaczną obowiązywać już od kwietnia. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny do 31 marca, mają jednak prawo do skorzystania z tablic trwania życia obowiązujących w tym czasie niezależnie od momentu, w którym wystąpią o przyznanie emerytury.

Przypomnijmy, że zasada wyliczania świadczenia emerytalnego opiera się na podzieleniu podstawy (zgromadzonego kapitału) przez średnie dalsze trwanie życia osoby w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę. Im krótsze przewidywane dalsze trwanie życia, tym wyższa będzie miesięczna kwota świadczenia.

Pełny komunikat GUS i tablice można znaleźć tutaj

(GN)

Ważne dla przechodzących na emeryturę! Nowa tablica średniego dalszego trwania życia według GUS