284 540 zdających, w tym ponad 275 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponad podstawowych – tyle osób przystąpiło w poniedziałek 5 maja do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Trzymamy kciuki za Maturzystów i Maturzystki! Powodzenia! Połamania piór, a raczej – długopisów!
Poniedziałek, 5 maja, godz. 9 – wystartowały tegoroczne egzaminy maturalne. Na pierwszy ogień – język polski na poziomie podstawowym. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, uprawnionych do udziału w egzaminie było 284 540 osób, to przede wszystkim tegoroczni absolwenci czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum i branżowej szkoły II stopnia – 275 411 osób (Formuła 2023). Ale także – absolwenci z lat ubiegłych – 3 518 osób.
Wśród zdających są również osoby, które przystąpiły do egzaminu w Formule 2015. To 2401 maturzystów, którzy są tegorocznymi absolwentami i 3210 absolwentów z ubiegłych lat.
Dziś – 5 maja 2025 r. – rozpoczyna się #matura2025. O 9:00 maturzyści przystąpią do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Wszystkim zdającym życzymy powodzenia! pic.twitter.com/CGmOGW3k4u
— CKE (@CKE_PL) May 5, 2025
Jeśli chodzi o absolwentów z poprzednich roczników, są wśród nich są osoby, które podchodzą do matury po raz pierwszy, te, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłym roku, a także te, które chcą zdawać egzamin z nowego przedmiotu lub powtórnie przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby podwyższyć jego wynik.
Ogółem w 2025 r. przeprowadzonych zostanie ok. 572 tys. 541 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 mln 445 tys. 986 egzaminów w części pisemnej.
Powodzenia! #matura2025
Trzymamy kciuki za tegorocznych Maturzystów i Maturzystki! pic.twitter.com/CnbEYhTkWc
— ZNP (@ZNP_ZG) May 5, 2025
Życzenia dla maturzystów
„Życzę Wam, byście wiedzę zdobytą w szkole, wykorzystali jak najlepiej na maturze, a znajomości, przyjaźnie czy inspiracje mieli ze sobą na długie lata” – takie życzenia złożyła tegorocznym absolwentom szkół ponadpodstawowych Barbara Nowacka, minister edukacji.
„Trzymam mocno kciuki za wszystkich maturzystów i maturzystki, a także za nauczycieli i całą kadrę – powodzenia!” – powiedziała szefowa MEN w poniedziałek w TVN24.
📢 Powodzenia na maturze!
✍️ Już w poniedziałek ruszają egzaminy maturalne. Ministra Edukacji @barbaraanowacka oraz całe kierownictwo #MEN życzą wszystkim maturzystkom i maturzystom powodzenia!
🍀 Wierzymy w Was i trzymamy kciuki! pic.twitter.com/XdQHbiHbh5
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) May 4, 2025
„Dzień dobry! Drogie Maturzystki, Drodzy Maturzyści połamania długopisów! Pamiętajcie, na spokojnie” – napisała na portalu X Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceminister edukacji.
Ministerstwo edukacji opublikowało specjalny film, w którym członkowie kierownictwa MEN składają życzenia maturzystom.
Czego zatem życzą zdającym przedstawiciele MEN?
>> przede wszystkim… powodzenia (Barbara Nowacka)
>> spokoju i pewności siebie (Paulina Piechna-Więckiewicz)
>> niech wiedza ułoży Wam się w głowach nawet lepiej niż pytania w arkuszach (Joanna Mucha)
>> radości z tego, że rozpościera się przed Wami nowy etap życia (Katarzyna Lubnauer)
Harmonogram
Tegoroczny maraton maturalny rozpoczął się 5 maja egzaminem z języka polskiego; 6 maja uczniowie zmierzą się z matematyką, a 7 maja z językiem obcym nowożytnym. Matura zakończy się dopiero 24 maja, co oznacza prawie trzy tygodnie intensywnych egzaminów pisemnych i ustnych.
Ważne! Część pisemna tegorocznych matur odbędzie się od 5 do 22 maja, natomiast ustne egzaminy zaplanowano między 9 a 24 maja, z kilkoma wyjątkowymi dniami wolnymi na złapanie oddechu.
Do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju 2025 r. (w terminie głównym, w obu formułach) CKE we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 622 różnego rodzaju arkusze oraz 117 różnego rodzaju płyt (do egzaminów z języków obcych nowożytnych, informatyki i historii muzyki), w tym w formach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do potrzeb zdających obywateli Ukrainy.

Poprzeczka dla maturzysty
Tegoroczni maturzyści wracają do pełnej podstawy programowej. Materiał został o około 20 proc. zmniejszony, więc matura będzie w tym roku prostsza – ocenił jeszcze przed rozpoczęciem maratonu maturalnego dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Robert Zakrzewski.
Warunki pozostają niezmienne – aby zdobyć świadectwo maturalne, maturzysta musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego. W przypadku przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym, nie ma progu zaliczeniowego, wyniki służą do rekrutacji na studia.
W części pisemnej wymagane są cztery egzaminy: język polski, matematyka, język obcy nowożytny (wszystkie na poziomie podstawowym) oraz jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Egzaminy ustne obejmują język polski i język obcy.
Z danych CKE wynika, że wśród maturzystów, tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych, najczęściej wybieranym przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest język angielski, na drugim miejscu jest matematyka, na trzecim geografia. Na kolejnych miejscach są: język polski, biologia, chemia, wiedza o społeczeństwie, historia, fizyka, informatyka.
Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym – majowym, zaplanowana została na 3-17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych – 3-17 czerwca, sesja egzaminów ustnych – 9-11 czerwca.
Jak przypomina MEN, wyniki egzaminu maturalnego stanowią podstawowe kryterium naboru na poszczególne kierunki studiów wyższych. Wyniki egzaminów maturalnych zostaną ogłoszone 8 lipca br. Również tego dnia nastąpi wydanie zdającym świadectw, aneksów i informacji o wynikach.
Z kolei 10 września 2025 r. ogłoszone zostaną wyniki egzaminów poprawkowych oraz wydanie świadectw, aneksów i informacji o wynikach.
Jakie zmiany na maturze 2025?
Na egzaminie maturalnym nadal nie będzie wymogu uzyskania co najmniej 30 proc. z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego. Wprowadzająca tę modyfikację nowelizacja ustawy o systemie oświaty weszła w życie 11 stycznia 2025 r. Zmiany podczas tegorocznych matur dotyczą też m.in. podstawy programowej oraz sprawdzania przez system e-oceniania.
Przede wszystkim egzaminy będą opierać się na wymaganiach z podstawy programowej. W ostatnich latach arkusze powstawały na podstawie wymagań egzaminacyjnych, co było pokłosiem pandemii COVID i okresu nauki zdalnej, który odbił się na wynikach kształcenia kilku roczników uczniów. W tym roku okrojone wymagania egzaminacyjne już nie obowiązują. Natomiast od 1września 2024 r. podstawa programowa została zmniejszona o ok. 20 proc. w porównaniu z wcześniejszym zakresem.
Ważne! Dyrektor CKE zaznacza, że ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, podpisana przez prezydenta w grudniu 2024 r., dopuściła do systemu sprawdzania egzaminów maturalnych egzaminatorów weryfikatorów. Nowe rozwiązanie zostanie wykorzystane już w tym roku.
E-ocenianie – jak to działa?
To już drugi rok, w którym stopniowo wprowadzany jest do sprawdzania matur system e-oceniania. Aktualnie używa się go w przypadku języka rosyjskiego oraz niemieckiego. Jak poinformował dyrektor Zakrzewski, trwają prace nad wykorzystaniem e-oceniania przy sprawdzaniu matury z matematyki. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy będzie można z takiego systemu skorzystać już w tym roku.
E-ocenianie polega na tym, że arkusz maturalny posiada dodatkową wkładkę na pytania otwarte oprócz karty odpowiedzi, w której uczeń zakreśla odpowiedzi z pytań zamkniętych. Karta odpowiedzi jest skanowana i oprogramowanie błyskawicznie pokazuje, jaki jest wynik. Natomiast w przypadku pytań otwartych po zeskanowaniu wkładki skany będą przesyłane elektronicznie do egzaminatorów, którzy będą je sprawdzać. Odpowiednie dostosowanie systemu i wyszkolenie egzaminatorów wymaga jednak czasu.
Wnioski z próbnych egzaminów
CKE przeprowadziło w grudniu 2024 r. badanie diagnostyczne na próbie 2985 uczniów z tych samych 100 oddziałów w liceach i technikach na terenie kraju. Wyniki diagnozy wskazują, że język polski na poziomie podstawowym zdało 80 proc. licealistów oraz 53 proc. uczniów technikum (co jest jednoznaczne z tym, że gdyby to były majowe egzaminy maturalne, języka polskiego nie zdałaby prawie połowa uczniów technikum), matematykę – 81 proc. licealistów i 60 proc. uczniów technikum, natomiast język angielski – 94 proc. licealistów oraz 83 proc. uczniów technikum. O wynikach testów diagnostycznych pisaliśmy niedawno w Głosie Nauczycielskim (GN nr 14-15 z 2-9 kwietnia).
Egzamin bez „wspomagaczy”
W zeszłym roku AI „zdało” maturę z polskiego na 62 proc. (taki był wynik eksperymentu z udziałem sztucznej inteligencji „rozwiązującej” arkusz egzaminacyjny). Nic dziwnego, że w tym roku internetowym hitem stały się rolki prezentujące okulary wyposażone w ChatGPT. Czy egzaminy i cała edukacja będą musiały się zmieniać pod wpływem sztucznej inteligencji?
„Sprawa okularów z ChatemGPT znana jest ministerstwu z przestrzeni medialnej oraz z informacji dostępnych w internecie. Na obecnym etapie trudno jednoznacznie ocenić, jak takie okulary rzeczywiście funkcjonują oraz jaki jest poziom ich dostępności. W miarę pojawiania się nowych, wiarygodnych danych, zajmiemy odpowiednie stanowisko w tej sprawie” – informuje MEN.
Ważne! Centralna Komisja Egzaminacyjna ostrzega, że jeśli uczeń zostanie przyłapany na ściąganiu, nieważne, czy to będzie smartfon, czy „inteligentne” okulary, to przewodniczący komisji unieważni egzamin i wyprosi delikwenta z sali.
(3/6)
2⃣ Telefon i wszystkie inne urządzenia telekomunikacyjne zostaw przed salą egzaminacyjną!3⃣ Po otrzymaniu arkusza – sprawdź, czy otrzymałeś(-aś) właściwy (formuła, przedmiot, poziom).
— CKE (@CKE_PL) May 4, 2025
– W czym pomoże telefon na maturze czy kosmiczne okulary, jeśli czyjś poziom inteligencji jest taki, że robi on zdjęcie arkusza ze swoimi danymi? – komentują nauczyciele. Bo były takie przypadki, że maturzysta podczas egzaminu wrzucał do sieci wspomniane zdjęcie z błaganiem o podpowiedzi.
Przed maturą internet huczy o „przeciekach”
„Wiem, jak bardzo ten dzień jest dla was stresujący, dlatego też, przychodzę do was z przeciekami arkusza z języka polskiego od mojego wujka z CKE” – to tylko jeden z wielu postów opublikowanych w mediach społecznościowych na kilka lub kilkanaście godzin przed maturą z języka polskiego.
Podobnych wpisów było więcej – mowa w nich o przeciekach od „wujka”, „cioci” lub uzyskanych dzięki „wtykom w CKE”. „Jak post bedzie obdarowany duzym zainteresowaniem to podziele się zawartością arkusza maturalnego” (pisownia oryginalna) – zachęcał autor jednego z postów. Inny obiecywał przesłanie arkusza w zamian za polubienie jego profilu.
CKE nie ma potwierdzonych informacji o przeciekach – taką informację przekazał Radiu RMF FM dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
#matura2025 Centralna Komisja Egzaminacyjna nie ma potwierdzonych informacji o jakimkolwiek przecieku zadań egzaminacyjnych z języka polskiego. Zdjęcia arkuszy i przykładowych zadań, które od rana pojawiają się w internecie, nie pochodzą z oryginalnego arkusza – przekazał RMF FM…
— Fakty RMF FM (@RMF24pl) May 5, 2025
Prawdopodobnie tego typu posty to efekt działania internetowych trolli, w tym zagranicznych, o czym może świadczyć styl wpisów (ich autorzy raczej matury z polskiego by nie zdali).
Do redakcji:
Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy otwartego umysłu, a przede wszystkim wiary w siebie, a nauczycielom dużo siły i cierpliwości!
(DK, GN)
Fot. ISTOCK