Piątek, 25 kwietnia 2025 r., jest ostatnim dniem zajęć szkolnych uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia. W tym dniu odbiorą świadectwa szkolne, a większość z nich 5 maja przystąpi do egzaminu maturalnego. Z tej okazji Minister Edukacji Barbara Nowacka złożyła życzenia maturzystom.
Minister zwróciła się do absolwentów szkół ponadpodstawowych by mimo nadchodzących egzaminów poświęcić chwilę na refleksję jak wspaniały mieliście czas w szkole, zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej. Przypomniała o wspaniałych przyjaźniach, nauczycielkach i nauczycielach, którzy byli wzorem, o spędzonym wspólnie czasie i zdobytej wiedzy.
– Życzę maturzystom, aby tę wiedzę wykorzystali jak najlepiej na maturze, a także by znajomości, przyjaźnie oraz inspiracje towarzyszyły im przez długie lata – powiedziała na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
🎓 Ministra @barbaraanowacka składa najlepsze życzenia wszystkim absolwentom szkół ponadpodstawowych.
💬 „Życzę Wam, byście wiedzę zdobytą w szkole, wykorzystali jak najlepiej na maturze, a znajomości, przyjaźnie czy inspiracje mieli ze sobą na długie lata”. pic.twitter.com/sWt7vZKdE8
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) April 25, 2025
Egzamin maturalny w 2025 roku w terminie głównym rozpocznie się 5 maja i potrwa do 24 maja. Część pisemna zostanie przeprowadzona od 5 do 22 maja, natomiast część ustna – od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 i 18 maja oraz w przypadku egzaminu ustnego z języka polskiego, także 16 i 17 maja). Do matury w maju 2025 roku przystąpi około 275 400 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych.
Maturzysta musi przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego oraz z języka obcego.
Za niespełna dwa tygodnie rozpocznie się #matura2025. Jak zwykle pierwszego dnia maturzyści napiszą obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Więcej informacji o tegorocznym egzaminie na naszej stronie internetowej: https://t.co/e40CNViCFQ
— CKE (@CKE_PL) April 23, 2025
Absolwenci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych muszą dodatkowo przystąpić do egzaminu pisemnego i ustnego z tego języka. Ponadto mają obowiązek podejść do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Maksymalnie można zdawać pięć dodatkowych egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Ogółem w 2025 r. przeprowadzonych zostanie ok. 572 541 egzaminów w części ustnej oraz ok. 1 445 986 egzaminów w części pisemnej.
(GN)