Wystartował egzamin ósmoklasisty. We wtorek uczniowie mierzyli się z językiem polskim. Pisali m.in. o przyjaźni na podstawie „Chłopców z placu broni”

We wtorek o godz. 11:30 zakończył się egzamin z języka polskiego. Na jego rozwiązanie uczniowie mieli 150 minut – o 30 więcej niż w latach ubiegłych. Po godzinie 14: 00 CKE opublikowała arkusz egzaminacyjny. W tym roku tematem przewodnim była przyjaźń m.in. na podstawie lektury „Chłopcy z placu broni” Ferenca Molnara. Trzeba było też napisać opowiadanie lub przemówienie.

Arkusz CKE znajduje się TUTAJ

Od 2025 r. zadania na egzaminie ósmoklasisty sprawdzają poziom wiadomości i umiejętności, które określono w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego został podzielony na dwie części. W pierwszej trzeba było rozwiązać test. Natomiast w drugiej – napisać pracę pisemną.

Test zaczął się analizą tekstów. Trzeba było wykazać się umiejętnością interpretacji oraz poprawnością gramatyczną i ortograficzną. Zdający analizowali fragmenty tekstów literackich i nieliterackich, a także musieli wykazać się znajomością zasad interpunkcyjnych. Druga część polegała na napisaniu twórczej lub argumentacyjnej wypowiedzi w formie opowiadania lub przemówienia.

Pierwszym tekstem, z którym musieli zapoznać się ósmoklasiści, był fragment „Chłopców z Placu Broni” Ferenca Molnára w przekładzie Tadeusza Olszańskiego. Drugim – fragment „Czyim jesteś przyjacielem?” autorstwa Anny Vivarelli.

Tematy wypracowań brzmiały tak:

>> Napisz przemówienie, w którym przekonasz rówieśników, że przyjaźń między dwiema osobami to rodzaj harmonii, która potrafi połączyć zupełnie różne charaktery. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

>> Wyobraź sobie, że spotkałeś bohatera jednej z lektur obowiązkowych. Podczas Waszej wspólnej przygody dokonał on czynu godnego podziwu. Napisz o tym opowiadanie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybranego bohatera.

Za prawidłowe rozwiązanie kompletu zadań w arkuszu uczeń może uzyskać 45 punktów. 25 punktów można zdobyć za rozwiązanie zadań z pierwszej części tekstu – ok. 50 proc. punktów zostanie przyznane za zadania otwarte. Za wypracowanie można otrzymać maksymalnie 20 punktów.

W kolejnych dniach uczniowie zmierzą się z matematyką i językami obcymi nowożytnymi. Wyniki egzaminów zostaną podane 4 lipca.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów kończących szkołę podstawową. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły, jednak nie ma ustalonego minimalnego progu punktowego – nie można go nie zdać.

Egzamin potrwa trzy dni i obejmie trzy przedmioty obowiązkowe: język polski, matematykę oraz wybrany język obcy nowożytny spośród: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego – pod warunkiem, że uczą się go w szkole w ramach zajęć obowiązkowych.

Egzamin odbywa się w formie pisemnej:

13 maja – język polski (150 minut),

14 maja – matematyka (125 minut),

15 maja – język obcy nowożytny (110 minut).

Do egzaminu ósmoklasisty przystępuje 354 940 uczniów z ponad 12 850 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 064 820 arkuszach, oraz ponad 13 280 uczniów – obywateli Ukrainy z około 3 950 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 39 840 arkuszach.

Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna, we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, przygotowała 218 różnego rodzaju arkuszy, tj.: 60 arkuszy z języka polskiego, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim i języku polskim, 61 arkuszy z matematyki w języku polskim, litewskim oraz ukraińskim, 97 arkuszy i 25 zestawów nagrań z języków obcych nowożytnych, w tym materiały z poleceniami w języku ukraińskim i języku polskim.

Wyniki egzaminu, uczniowie poznają 4 lipca. Laureaci i finaliści olimpiad oraz konkursów przedmiotowych mogą zostać zwolnieni z egzaminu z danego przedmiotu i otrzymują maksymalny wynik. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz cudzoziemcy mogą przystąpić do egzaminu w dostosowanych warunkach.

Minister Nowacka w specjalnych życzeniach dla ósmoklasistów podkreśliła, jak ważny to moment w życiu młodych ludzi. „Młodzieży, ósmoklasistki, ósmoklasiści – trzymamy za Was kciuki. Wierzymy w Was. Do tego egzaminu przygotowywaliście się przecież przez osiem lat. Jesteście bardzo dobrze przygotowani, pójdzie Wam świetnie, ja w Was wierzę i wierzą w Was Wasi rodzice” – podkreśliła.

Barbara Nowacka skierowała też słowa wsparcia do rodziców, podkreślając, że rozumie ich emocje, ale przypomniała, że ich dzieci są „po prostu zdolne, błyskotliwe, pójdzie im dobrze”.

W życzeniach wspominała również o nauczycielach i całej społeczności szkolnej, którym podziękowała za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie uczniów  do egzaminu: „Nauczyciele, cała społeczności szkolna, Wam po prostu dziękuję i trzymam kciuki. Powodzenia”.

(GN)

We wtorek 13 maja rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty. Zdający będą mieć więcej czasu na jego napisanie