We wtorek 13 maja rozpoczyna się egzamin ósmoklasisty. Zdający będą mieć więcej czasu na jego napisanie

Po rozpoczęciu maratonu maturalnego przyszedł czas na egzamin ósmoklasisty. To pierwszy tak poważny egzamin dla ponad 220 tys. uczniów ostatnich klas szkół podstawowych w całej ich dotychczasowej edukacji szkolnej.

Jak wiadomo, egzamin jest dla uczniów obowiązkowy, przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia  szkoły. Egzaminu nie można nie zdać, ponieważ nie jest określony minimalny próg zdawalności, ale zdobyte punkty mają wpływ na rekrutację do szkoły ponadpodstawowej.

Według szefa CKE prof. Roberta Zakrzewskiego egzamin ósmoklasisty będzie w tym roku łatwiejszy w związku z uszczupleniem podstawy programowej o blisko 20 proc.

Jak wygląda harmonogram? Oto on: 13 maja – egzamin z języka polskiego, 14 maja – z matematyki, 15 maja – z języka obcego nowożytnego. Dodatkowy termin egzaminu dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, wyznaczono na 10-12 czerwca.

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom, został ustalony na 4 lipca 2025 r.

Warto przypomnieć, że 30 stycznia br. weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji z 29 stycznia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. W nowelizacji wydłużono czas trwania egzaminu z każdego przedmiotu o blisko 25 proc. Oznacza to, że po zmianach egzamin z języka polskiego trwa 150 min; z matematyki – 125 min, a z języka obcego nowożytnego – 110 min.

Jak podkreślają MEN i CKE, wydłużenie czasu trwania egzaminu dla wszystkich uczniów pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, uczniowie zyskają dodatkowe minuty na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami. „Umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym” – podkreślono.

Egzamin będzie po raz pierwszy przeprowadzany z wykorzystaniem Systemu Informatycznego Obsługującego

Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO). To rezultat nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 21 listopada 2024 r.). Co jeszcze zmieniono w ramach nowelizacji przepisów? Skrócono z dwóch lat do sześciu miesięcy okres przechowywania przez OKE protokołów zbiorczych przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Wynika to m.in. z konieczności ujednolicenia okresu archiwizowania dokumentacji egzaminacyjnej.

Szef CKE przypomniał również, że w czasie oceniania tegorocznego egzaminu z matematyki być może w niewielkim stopniu wprowadzone zostanie e-ocenianie. – Do tej pory e-ocenianie było tylko na języku rosyjskim i niemieckim. Teraz testujemy e-ocenianie na matematyce. Ale póki nie będę na 150 proc. pewien, że jesteśmy do tego przygotowani, nie podejmę decyzji o e-ocenianiu – zaznaczył.

Więcej informacji na temat egzaminu ósmoklasisty można znaleźć na stronie CKE tutaj

Ósmoklasistom tradycyjnie życzymy połamania piór. Niech moc będzie z Wami!

***

Trwają matury 2025

Tymczasem trwają matury 2025. 9 maja rozpoczęły się egzaminy ustne, ostatnie zaplanowano na 24 maja. Wyniki tegorocznych matur zostaną ogłoszone 8 lipca 2025 r., a egzaminy poprawkowe odbędą się 19 i 20 sierpnia.

Przed maturzystami drugi tydzień matur. W ramach egzaminów na najbliższe dni przewidziano:

>> 12 maja (poniedziałek) – matematyka (poziom rozszerzony), język rosyjski (rozszerzony i dwujęzyczny),

>> 13 maja (wtorek) – wiedza o społeczeństwie (godz. 9.00), język niemiecki (rozszerzony i dwujęzyczny – godz. 14.00),

>> 14 maja (środa) – informatyka (godz. 9.00), historia sztuki (godz. 14.00),

>> 15 maja (czwartek) – geografia (godz. 9.00), języki mniejszości narodowych – poziom podstawowy (godz. 14.00),

>> 16 maja (piątek) – chemia (godz. 9.00), języki mniejszości narodowych – poziom rozszerzony (godz. 14.00).

(GN)

Więcej czasu na egzaminie ósmoklasisty. Zmiany weszły już w życie

CKE ogłosiła wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024

Matura 2025 – START! Ponad 284 tys. zdających przystąpiło do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym