„Karta Nauczyciela daje nauczycielom stabilność pracy oraz możliwość np. wykorzystania urlopu na poratowanie zdrowia” – uważa dr Marek Woch, kandydat Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach prezydenckich. Kandydat przesłał odpowiedzi na pytania skierowane przez ZNP do wszystkich 13 osób zabiegających o najważniejsze stanowisko w państwie.
„Jako nauczyciele i nauczycielki, pracownicy oświaty i nauki zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego głęboko wierzymy, że >>Edukacja jest najważniejsza<<. Dlatego zachęcamy Kandydatów i Kandydatki w wyborach Prezydenta RP do dyskusji o edukacji i proponujemy udział w ankiecie na temat przyszłości i wyzwań polskiej szkoły szeroko rozumianej – od przedszkola po uczelnie wyższe” – napisali przedstawiciele ZNP w liście do kandydatek i kandydatów w wyborach prezydenckich.
„Naszą uwagę koncentrujemy głównie na statusie zawodowym nauczycieli i nauczycielek, ponieważ w ostatnich 20 latach obserwujemy dramatyczny spadek prestiżu zawodu nauczyciela” – podkreśla ZNP w liście.
I dalej: „Nieustanne – często nieprzemyślane – reformy, które na ogół ignorowały opinie i potrzeby środowiska nauczycielskiego, przyczyniły się do kryzysu zawodu nauczyciela na niespotykaną skalę. Tymczasem wkład nauczycieli i nauczycielek w budowę społeczeństw jest nie do przecenienia. Nauczyciele i nauczycielki nie tylko przekazują wiedzę, rozwijają umiejętności krytycznego myślenia, inspirują uczniów i rodziców, odgrywają istotną rolę w holistycznym rozwoju dzieci i młodzieży, ale są również promotorami demokracji i pokoju”.
Do listu Związek dołączył ankietę zawierającą sześć kluczowych pytań w sprawie edukacji.
Oto odpowiedzi udzielone Związkowi przez dr Marka Wocha
1. Jakie inicjatywy podejmie Pan w celu podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela?
>> Odpowiednia płaca dla nauczycieli z możliwością przejścia na pełną wcześniejszą emeryturę.
>> Odpowiednie warunki pracy dla nauczycieli miejscu pracy bez zabierania jej do domu.
>> Możliwość rozwoju naukowo- dydaktycznego nauczyciela na koszt państwa. (z chwilą rezygnacji z pracy – nauczyciel zwraca poniesione koszty przez państwo)
>> Rzetelna informacja w mediach o pracy nauczyciela. (To nie tylko zajęcia dydaktyczne 45 minut, ale przerwy śródlekcyjne, Rady Pedagogiczne, godzina tzw. „Czarnkowa”, przygotowanie do zajęć lekcyjnych, przygotowanie i sprawdzanie prac pisemnych uczniów, pomocy na lekcję, wyjścia do teatru, kina, wycieczki edukacyjne, Zielona Szkoła – od 2 do 5 dni wycieczki, gdzie nauczyciel nie ma za to zapłacone, a odpowiedzialność ogromna).
>> Odpolitycznienie szkolnictwa i żadna ideologia nie powinna być na terenie placówki.
2. Czy Pana zdaniem status zawodowy nauczycieli nadal powinien być uregulowany w odrębnej ustawie Karta Nauczyciela?
Karta Nauczyciela powinna zostać. KN daje nauczycielom stabilność pracy oraz możliwość np. wykorzystania urlopu na poratowanie zdrowia.
3. Jaki ma Pan pomysł na zachęcenie młodych ludzi do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela?
Jeśli będzie podniesiony prestiż zawodu nauczyciela (punkt 1) to więcej młodych ludzi zainteresuje zawód nauczyciela. Uproszczenie ścieżki awansu zawodowego.
4. Czy Pan zdaniem system wynagradzania nauczycieli powinien być powiązany z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce?
Tak wraz z wynagrodzeniem wzrasta prestiż zawodu i zachęcamy młodych ludzi do pracy z dziećmi.
5. Co Pan sądzi o bonie edukacyjnym, czyli o urynkowieniu edukacji?
Bon edukacyjny przeznaczony na zajęcia dodatkowe tak. Uczniowie rozwijają swoje pasje również w domach kultury, klubach.
6. Czy wszystkie studia w Polsce powinny być płatne?
Studia bezpłatne dla rodaków na uczelniach publicznych.
„Wszystkie odpowiedzi będziemy publikować” – zapowiada Związek. ZNP czeka na przedstawienie stanowiska w sprawach edukacji przez pozostałych kandydatów.
(GN)
Fot: Marek Woch/Facebook
Wybory prezydenckie. Są odpowiedzi Adriana Zandberga na pytania ZNP do kandydatek i kandydatów
Wybory prezydenckie. Znamy odpowiedzi Magdaleny Biejat na pytania ZNP do kandydatek i kandydatów