W niedzielę 18 maja będziemy wybierać Prezydenta RP. W nocy z piątku na sobotę zaczyna się cisza wyborcza

W najbliższą niedzielę 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Wystartuje w nich 13 kandydatów i kandydatek. Uprawnionych do głosowania jest blisko 29 milionów Polaków. Kampania wyborcza skończy się w piątek o północy, wtedy też rozpoczyna się cisza wyborcza. Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od 7:00 do 21:00.

Głosowanie odbywać się będzie w ponad 32 tys. obwodowych komisji wyborczych w kraju oraz 511 za granicą. W obwodowych komisjach wyborczych zasiądzie w niedzielę łącznie ponad 260 tys. osób. Uprawnionych do głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich jest blisko 29 mln osób.  Na stronie internetowej wybory.gov.pl zamieszczono wszystkie siedziby obwodowych komisji wyborczych w kraju oraz za granicą.

W dzień wyborów PKW poda tylko dane dotyczące frekwencji. Pierwsze sondażowe wyniki, czyli exit poll, poznamy o godzinie 21:00, a kilka godzin później – late poll. Na oficjalne wyniki będziemy musieli poczekać trochę dłużej.

PKW opublikowała film, w którym szczegółowo instruuje, jak oddać ważny głos w pierwszej turze nadchodzących wyborów. Informacja o tym, jak głosować będzie się znajdować również na dole karty do głosowania.

Instrukcja głosowania

Karta do głosowania w wyborach prezydenckich zawiera alfabetycznie ułożoną listę z nazwiskami wszystkich 13 kandydatek i kandydatów na prezydenta. Przy każdym nazwisku umieszczona będzie jednakowego rozmiaru kratka, w której zaznaczyć należy swój wybór.

 

Aby zagłosować na wybranego przez nas kandydata, należy znaleźć go na liście i postawić znak „X” w kratce wyłącznie przy jego nazwisku. Na ważność głosu nie wypływają dodatkowe dopiski czy rysunki umieszczone na karcie do głosowania, a jedynie poprawnie postawiony symbol „X” tylko w jednej kratce.

Bardzo ważne jest, aby swój wybór zaznaczać symbolem „X”, czyli co najmniej dwiema liniami przecinającymi się wewnątrz kratki. Użycie innego znaku w kratce obok nazwiska kandydata sprawi, że nasz głos nie zostanie mu przyznany.

ZNP zapytał o edukację

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do wszystkich trzynastu Kandydatów i Kandydatek na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pytania dotyczące edukacji.

Ankieta „Edukacja jest najważniejsza” – zawierająca sześć kluczowych pytań – została skierowana do poniższych osób startujących w tegorocznych wyborach (w porządku alfabetycznym):

>> Artur Bartoszewicz (ekonomista),

>> Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy),

>> Grzegorz Braun (europoseł),

>> Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi),

>> Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie),

>> Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju),

>> Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji),

>> Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS),

>> Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka),

>> Krzysztof Stanowski (dziennikarz),

>> Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO),

>> Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców),

>> Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).

Odpowiedziało czworo z nich: Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu i kandydatka Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich, Adrian Zandberg, poseł, lider i kandydat partii Razem na prezydenta, Marek Woch kandydat Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach prezydenckich oraz Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

Ten ostatni, korzystając ze swojej obecności w Krakowie 13 maja wyszedł z inicjatywą spotkania z władzami ZNP i kierownictwem Zarządu Okręgu Małopolskiego ZNP.

Cisza wyborcza

Cisza wyborcza to okres bezpośrednio poprzedzający głosowanie, w którym obowiązuje zakaz prowadzenia kampanii wyborczej oraz publikowania sondaży poparcia. Ma na celu zapewnienie obywatelom spokojnych warunków do podjęcia samodzielnej i niezakłóconej decyzji wyborczej.

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, o północy z piątku na sobotę (czyli 16 maja 2025 o godz. 00:00, jeśli wybory odbędą się 18 maja) i trwa do zakończenia głosowania w niedzielę, zazwyczaj do godz. 21:00.

Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie w niedzielę więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, zostanie przeprowadzone drugie głosowanie. Odbędzie się ono dokładnie dwa tygodnie po pierwszej turze, czyli w tym przypadku w niedzielę 1 czerwca. W drugiej turze wyborów weźmie udział dwóch kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów w pierwszym głosowaniu.

Aktualne informacje na temat wyborów prezydenckich można znaleźć na stronie PKW tutaj

(GN)

ZNP wystosował list i ankietę do wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich. Pyta m.in. jak zamierzają podnieść prestiż zawodu nauczyciela

Wybory prezydenckie. Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski oraz szefowa MEN Barbara Nowacka spotkali się z kierownictwem ZNP (aktualizacja)

Wybory prezydenckie. Są odpowiedzi Adriana Zandberga na pytania ZNP do kandydatek i kandydatów

Wybory prezydenckie. Znamy odpowiedzi Magdaleny Biejat na pytania ZNP do kandydatek i kandydatów

Wybory prezydenckie. Na pytania ZNP do kandydatek i kandydatów odpowiedział dr Marek Woch