„Podejmowanie decyzji tak ważnych dla nauczycieli i jednostek samorządu terytorialnego w trybie >>projektu poselskiego<< jest lekceważeniem pracy osób zaangażowanych w działania tych ciał i stawia pod znakiem zapytania zasadność ich istnienia” – czytamy m.in. w liście Związku Gmin Wiejskich RP do premiera, posłów i senatorów w sprawie finansowania oświaty. Samorządowcy domagają się udziału w konsultacjach poselskiego projektu zmian w Karcie nauczyciela dotyczącego zmian w rozliczaniu godzin ponadwymiarowych. Według nich propozycja, wedle której nauczycielom przysługiwałoby wynagrodzenie za godziny gotowości do pracy, „jest zaskakująca i wybrzmiała bez dokładnego oszacowania skutków finansowych”.
„Samorządy wiejskie najmocniej dotknięte kryzysem związanym z niżem demograficznym, często obciążone najbardziej kosztownymi, jednociągowymi szkołami z małolicznymi oddziałami, są głęboko zainteresowane zmianami w organizacji systemu oświaty i wzywają Rząd i Parlament Rzeczypospolitej Polskiej do poważnej rozmowy o jej finansowaniu.” – czytamy m.in. w liście.
Przypomnijmy, że pod koniec października br. premier Donald Tusk zapowiedział, że zwróci się do klubu poselskiego lub klubów koalicji, aby przygotowały projekt nowelizacji Karty nauczyciela, zgodnie z którym nauczyciele otrzymają wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe nawet wtedy, gdy ich nie zrealizują, bo np. uczniowie są na wycieczkach. Zdaniem premiera tryb sejmowy ma przyspieszyć procedurę. W listopadzie poselski projekt nowelizacji ustawy został złożony w Sejmie.
Do powyższego trybu działania odnieśli się samorządowcy zrzeszeni w Związku Gmin Wiejskich RP, którzy wystosowali do premiera i parlamentarzystów list otwarty. Domagają się w nim włączenia ich w proces konsultacji założeń nowej ustawy.
W liście napisano m.in., że: „W związku z obietnicą, którą publicznie złożył Pan Premier po rozmowach z gronem nauczycieli z Legionowa na temat planowanych zmian w ustawie Karta Nauczyciela w zakresie obowiązku wypłaty wynagrodzenia za tzw. „gotowość” bez konieczności faktycznej realizacji godzin dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do Państwa Posłów i Posłanek Koalicji o zaangażowanie strony samorządowej w prace przy tworzeniu projektu ustawy, zanim zostanie on przekazany do Marszałka Sejmu.”
„Podejmowanie decyzji tak ważnych dla nauczycieli i jednostek samorządu terytorialnego w trybie „projektu poselskiego” jest lekceważeniem pracy osób zaangażowanych w działania tych ciał i stawia pod znakiem zapytania zasadność ich istnienia” – zaznaczył podpisany pod listem Stanisław Jastrzębski, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich
Podkreślił również, że samorządy w dalszym ciągu nie otrzymały też rekomendacji ministerstwa edukacji co do rozliczania godzin nadliczbowych, czego efektem jest ograniczenie lub wstrzymanie wycieczek szkolnych.
Pełną treść listu można znaleźć tutaj
(GN)