Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 9 stycznia 2020 r. o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej. Oznacza to, że 19 lutego będziemy obchodzić nowe święto państwowe, którego celem ma być uznanie dokonań polskich naukowców. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy.
Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego – dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.
Opozycja przekonywała, że lepszym terminem byłaby rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie (7 listopada – to także dzień, kiedy otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie chemii) albo przyznania jej nagrody Nobla z fizyki (10 grudnia), ale te propozycje przepadły w Sejmie. Przy czym nie chodziło tu o przeciwstawienie postaci Skłodowskiej-Curie Kopernikowi, tylko o kalendarz roku akademickiego. Według opozycji listopad lub grudzień to dogodniejsza pora do świętowania niż luty, kiedy przypada przerwa semestralna.
Jak podano w uzasadnieniu ustawy odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców wskazano oprócz Mikołaja Kopernika również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.
„Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Ustawa wejdzie w życie w dniu jej ogłoszenia.
Projekt ustawy można znaleźć tutaj.
(JK, GN)
Fot: rpo.gov.pl
Dzień Nauki Polskiej coraz bliżej. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta