W środę obchodzimy nowe święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług dla astronomii. Święto ma stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.
Główne obchody święta odbędą się w Toruniu. Podczas organizowanej z tej okazji Gali Nauki Polskiej w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zostaną nagrodzeni najwybitniejsi polscy naukowcy.
W tym roku premier Mateusz Morawiecki przyznał 45 nagród za wybitne rozprawy doktorskie, habilitacje i osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.
Z kolei minister nauki Jarosław Gowin przyznał 88 nagród w pięciu kategoriach: za osiągnięcia naukowe, wdrożeniowe, organizacyjne, dydaktyczne i te najważniejsze za całokształt działalności naukowej. Nagrody ministra dostaną zarówno indywidualni naukowcy jak i zespoły badawcze.
Po raz pierwszy obchodzimy dziś nowe święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej. Stanowić ma ono inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką. #DzieńNaukiPolskiej
▶️https://t.co/TIUG33S4Kt pic.twitter.com/hhmBZ6gNVi— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) February 19, 2020
W trakcie gali eksponowany będzie egzemplarz księgi „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) Mikołaja Kopernika. Galę honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.
Po gali odbędzie się pokaz widowiska „Opera matematyczna – Paradoksalny Rozkład Sfery”. Widowisko opowiada o losach matematyków ze szkoły lwowskiej.
W uzasadnieniu ustawy z dnia 9 stycznia 2020 r. ustanowieniu nowego święta państwowego napisano, że „stanie się ono wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.
Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazano również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.
„Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Ustawę o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej Prezydent Andrzej Duda podpisał 3 lutego br. Pełną treść ustawy można znaleźć tutaj.
(JK, GN)
Fot. Głos Nauczycielski (pomnik Mikołaja Kopernika przed gmachem Polskiej Akademii Nauk w Warszawie)
“Owocnych badań, twórczej pracy, wysokich nakładów… ” Życzenia z okazji Dnia Nauki Polskiej
To już pewne – 19 lutego będziemy obchodzić Dzień Nauki Polskiej. Prezydent podpisał ustawę