Adam Bodnar wraca do pracy na uczelni. Były RPO został dziekanem Wydziału Prawa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie

Adam Bodnar został dziekanem Wydziału Prawa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie – poinformowała uczelnia na swojej stronie.

Kadencja Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich upłynęła 15 lipca. Kilka dni później, 19 lipca Bodnar objął funkcję dziekana Wydziału Prawa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

“Dr hab. Adam Bodnar, prof. Uniwersytetu SWPS od 2015 do 2021 r. pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich RP. Jest prawnikiem i nauczycielem akademickim, doktorem habilitowanym nauk prawnych” – czytamy na stronie uczelni.

We wpisie przypomniano, że Bodnar jest już wykładowcą na Uniwersytecie SWPS. “Prowadzi wykłady z zakresu praw człowieka, a także zajęcia na temat realizacji standardów konstytucyjnych i analizy aktualnych problemów w prawie polskim”.

“W latach 2010-2015 był wiceprezesem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był członkiem rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur” – dodano.

“Za działalność na rzecz ochrony praw człowieka został uhonorowany Nagrodą Rafto oraz Rule of Law Award przyznawaną przez World Justice Project. W kwietniu 2021 r. otrzymał Nagrodę Chair Amnesty International, wyróżniającą osoby wnoszące szczególny wkład w walkę o prawa człowieka. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa” – przypomina uczelnia.

Po zakończeniu kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Bodnar został też nowym członkiem Kapituły Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca. Fundusz Obywatelski, prowadzony przez Fundację dla Polski, jest niezależną inicjatywą finansowaną przez obywateli dla obywateli.

(JK, GN)

W czwartek kończy się kadencja Adama Bodnara jako RPO. „Drodzy państwo, proszę się szczepić”

Sejm powołał prof. Marcina Wiącka na urząd RPO VIII kadencji. Wybór posłów musi jeszcze zatwierdzić Senat