Amnesty International zachęca nauczycieli do korzystania z podręcznika poświęconego kryzysowi praworządności

„Wraz z ekspertami, ekspertkami, nauczycielami, nauczycielkami i osobami edukującymi stworzyliśmy materiał edukacyjny poświęcony kryzysowi praworządności w Polsce, w którym poruszamy m.in. problematykę niezależności sądownictwa, wolności słowa i dyskryminacji grup mniejszościowych” – informuje Amnesty International Polska. Materiał ma na celu wskazanie nauczycielkom nauczycielom, jak w angażujący sposób rozmawiać z młodzieżą o sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju.

Jak wskazuje AI nauczycielki i nauczyciele uczący o prawach człowieka w polskich szkołach muszą wykazać się niebywałą odwagą.

„Od 2015 r. możliwość poruszania tematyki praw człowieka w szkołach jest systematycznie ograniczana przez zmiany w prawie oświatowym oraz szkalowania organizacji zajmujących się prawami człowieka. Niezgodne z międzynarodowymi standardami i Konstytucją RP zmiany w obszarze niezależności sądownictwa, wolności zgromadzeń, a także podsycana przez rząd narracja stygmatyzująca mniejszości oraz grupy, które dochodzą swoich praw, powodują efekt mrożący w szkołach” – wskazuje organizacja.

AI zachęca jednocześnie do zapoznania się z publikacją będącą efektem projektu „Twój głos ma MOC! Młodzi ludzie bronią praw człowieka”, w której znajduje się wiedza teoretyczna oraz scenariusze zajęć do pracy z młodzieżą: Projekt był skierowany do wszystkich osób, które mimo tych trudności wciąż walczą o przestrzeń dla praw człowieka w polskiej szkole i całym kraju.

Więcej na temat projektu tutaj. Materiał edukacyjny pobrać tutaj

(GN)

Amnesty International: Zbliża się finał Maratonu Pisania Listów 2022. W tym roku akcja w obronie prawa do pokojowego protestu

Także Amnesty International zbiera podpisy pod apelem “w obronie polskiej szkoły” i pod petycją o odrzucenie lex Czarnek 2.0