Akademik „Jowita” nie zostanie zamknięty! Spotkanie ministra Dariusza Wieczorka z władzami UAM i protestującymi studentami

Minister Nauki Dariusz Wieczorek spotkał się z władzami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ze studentami, którzy od kilku dni protestują w domu studenckim „Jowita”. Szef resortu nauki deklarował wsparcie ze strony ministerstwa i podkreślał, że akademik nie zostanie zlikwidowany. Zapowiedział również prace nad nowymi rozwiązaniami, które w sposób kompleksowy pozwolą na dofinansowanie akademików ze środków przeznaczonych na budownictwo komunalne.

Jednym z pierwszych działań podjętych przez nowego szefa resortu nauki była sprawa protestu w akademiku „Jowita”. Minister Dariusz Wieczorek spotkał się z władzami Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ze studentami. Podczas rozmów podkreślał zaangażowanie resortu nauki w sprawy studenckie.

– To pierwsza moja wizyta po odebraniu nominacji od Pana Prezydenta w dniu wczorajszym i to jest trochę symboliczne, bo to świadczy o tym, jak nowy rząd będzie podchodził do spraw studentów, do spraw uczelni, do kadry naukowej. To jest dla nas absolutnie bardzo ważna sprawa – podkreślił minister Dariusz Wieczorek.

Zapewnił również władze uczelni o wsparciu ze strony ministerstwa. – Uzgodniliśmy, że uczelnia wystąpi do ministerstwa jeszcze w tym roku i w tym roku te pieniądze dostanie na projekty techniczne, żeby można było natychmiast wystąpić po przygotowaniu projektu o pozwolenie na budowę.

– Po 15 października możecie wierzyć władzy, jeżeli przyjeżdża minister rządu Rzeczypospolitej i mówi, że „Jowita” zostaje, to znaczy, że zostaje –- dodał minister Dariusz Wieczorek.

Minister Dariusz Wieczorek wskazywał, że rząd w najbliższych miesiącach będzie pracował nad rozwiązaniem, które pozwoli na kompleksowe wsparcie domów studenckich. Będzie ono polegało na objęciu uczelni i akademików specjalnym funduszem dopłat do budownictwa komunalnego. – Jeżeli chodzi o finansowanie samej budowy, to chcielibyśmy – i tak się stanie – ażeby środki, które są dedykowane na specjalny fundusz dopłat do budownictwa komunalnego, mieszkaniowego na wynajem, żeby zapisy w tej ustawie były poszerzone o zapis dotyczący uczelni wyższych i akademików.

Podczas wizyty w Poznaniu minister Dariusz Wieczorek wielokrotnie podkreślał, że zmiany dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego będę dokonywane w dyskusji i dialogu ze środowiskiem akademickim i naukowym.

Studenci sprzeciwiają się planom likwidacji domu studenckiego. Domagają się także przedstawienia konkretnych planów remontu budynku i przywrócenia mu funkcji akademika oraz przedstawienia planu rozwoju zasobu mieszkalnego dla studentów, publicznych stołówek i pokoi socjalnych na uniwersytecie.

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zapewniła, że planowana sprzedaż budynku została wstrzymana, a uczelnia zabiega o środki na jego modernizację. Szacowany koszt inwestycji (modernizacja i wyposażenie) to ok. 100 mln.

Dostęp do akademików do duży problem. Niedawno głośno było o 20-letnim Patryku, który zamieszkał w aucie i żył za 15 zł dziennie, bo chce studiować w Krakowie, a nie stać go na mieszkanie.

Mężczyzna nie otrzymał miejsca w akademiku, a nie stać go było na samodzielne wynajęcie mieszkania w stolicy Małopolski. W związku z tym 20-latek podjął decyzję o zamieszkaniu w samochodzie. Sprawie Patryka nagłośnili reporterzy „Uwagi”.

(GN)

Fot: Dariusz Wieczorek/Twitter

Ministrowie edukacji – Barbara Nowacka i nauki – Dariusz Wieczorek przejmują obowiązki w swoich resortach. Będzie audyt i zmiany w kuratoriach