Akcja: Nauczyciele z Polski piszą listy do nauczycieli z Rosji. „Nie bądźcie obojętni!”

„Jeśli masz znajomego nauczyciela w Rosji, albo możesz odszukać adres e-mail szkoły w Rosji, najlepiej w Moskwie, to wyślij wiadomość” – apeluje na Facebooku Protest z Wykrzyknikiem. „Możemy coś zrobić na rzecz zaprzestania wojny w Ukrainie. Możemy pomóc komunikując się z obywatelami rosyjskimi, nauczycielami, którzy też na pewno są poddani propagandzie Putina. Działajmy!” – podkreślają nauczyciele stojący za inicjatywą i publikują wzór listu w języku polskim, rosyjskim i angielskim.

Poniżej wzór listu

/List nauczyciela z Polski do nauczyciela z Rosji/

Moi drodzy koledzy!

Jestem przerażona atakiem rosyjskich wojsk na Ukrainę. Patrzę z niedowierzaniem i bezradnością na wydarzenia w ukraińskich miastach i miasteczkach. Tam wybuchają bomby, bombardowane są domy mieszkalne, szpitale i szkoły, giną niewinni ludzie, umierają od ran i ze strachu, a wszystkiemu przyglądają się dzieci ukraińskie, polskie, rosyjskie – dzieci z całego świata. Matki z dziećmi uciekają przed wojną i przyjeżdżają do nas, do Polski. Dzieci trafiają do naszych szkół – z traumą wojenną, w obcym kraju, przerażone, nierozumiejące dlaczego dzieją się takie straszne rzeczy. Ja też nie rozumiem. To szaleństwo trzeba zatrzymać! Rosyjskie dzieci też tracą swoich najbliższych, ukochanych ojców. Ich też dotknie trauma wojny, zawiśnie na całym ich życiu ciężar wyrządzonych krzywd. Cały świat odwraca się od Rosji. Ucierpi Wasze społeczeństwo, zwykli ludzie. Rolą nas, nauczycieli, jest niesienie prawdy i dobra. Dlatego proszę Cię i błagam – Nie bądźcie obojętni! Wywierajcie jako nauczyciele presję na Putina, żeby zatrzymał tę wojnę, nie eskalował zbrodniczych działań.

Z pozdrowieniami,

…/imię/, nauczyciel/ka z Polski

Protest z Wykrzyknikiem apeluje by do akcji zapraszać też nauczycieli z innych państw. Prezes ZNP Sławomir Broniarz napisał na Twitterze, że Związek „domaga się od ETUCE zdecydowanej postawy wobec związku zawodowego nauczycieli Rosji”. A nauczyciele z Rosji zbierają podpisy pod swoim listem TeachNotWar.

(JK, GN)

Nauczyciele z Rosji zbierają podpisy pod petycją TeachNotWar. „Przemoc jest sprzeczna z samą naturą naszego zawodu”