Nauczycielu, czy popierasz postulat przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 KN (świadczenie obliczane według „starych” zasad)? – zapytaliśmy w ankiecie Głosu Nauczycielskiego. Znamy już wynik głosowania! Aż 93 proc. głosujących opowiada się za przywróceniem uprawnień z art. 88 KN – co ważne (!) – dla wszystkich nauczycieli oraz na „starych” zasadach.
Jedynie co 20. uczestnik głosowania ma przeciwne zdanie. Przygniatająca większość nauczycieli głosujących w ankiecie popiera postulat przywrócenia wcześniejszych emerytur z art. 88 Karty Nauczyciela – na „starych” zasadach. Dlaczego tak to podkreślamy? Ponieważ we wstępnych propozycjach MEiN, które resort edukacji przedstawił związkom zawodowym, pojawiły się warianty wprowadzenia wcześniejszych emerytur tylko dla niektórych roczników nauczycieli (MEiN nazywa to emeryturą stażową).
Takie świadczenie (według wariantów MEiN) prawdopodobnie byłoby obliczane na nowych zasadach: kapitał emerytalny podzielony przez „średnie dalsze trwanie życia” według wskaźników GUS (uwaga, według nowych tablic opublikowanych niedawno przez GUS „średnie dalsze trwanie życia” znacząco się wydłużyło). Taki mechanizm obliczania wysokości emerytury, przy założeniu, że krótszy okres pracy równa się mniej odłożonych składek, powodowałby, że świadczenie emerytalnie dla nauczyciela byłoby niskie, znacząco niższe niż w sytuacji, gdyby nauczyciel przeszedł na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.
A oto szczegółowe wyniki głosowania w naszej ankiecie:
W głosowaniu trwającym od 29 marca do 3 kwietnia br. oddano 9,4 tys. głosów.
Uwaga! Więcej na temat wcześniejszych emerytur dla nauczycieli oraz dotychczasowych propozycji MEiN zw tej sprawie piszemy w Głosie Nauczycielskim nr 14-15 z 5-12 kwietnia br.
>> Nasze dotychczasowe ankiety – zobacz wyniki głosowania
Fot. Dreamstime
Pracuj dłużej na emeryturę. GUS opublikował nowe tablice dalszego średniego trwania życia