Znamy wyniki ankiety! Nauczycielu, czy w Twojej szkole powstał regulamin oceny pracy? Tak, są takie szkoły…

Problem bezprawnych regulaminów oceniania istnieje! Według wyników naszej ankiety – dotyczy prawie 40 proc. szkół. Tak wynika z odpowiedzi udzielonych w czasie głosowania. W naszej ankiecie zapytaliśmy nauczycieli: Czy w Waszej szkole/placówce powstał regulamin oceny pracy nauczycieli ze wskaźnikami oceniania? Oddano ponad 1 tys. głosów. Oto wyniki!

W kolejnych szkołach pojawiają się regulaminy oceny pracy nauczycieli ze wskaźnikami oceniania. Dzieje się tak, chociaż nie jest to wymagane i nie wprowadzono takiego obowiązku w żadnym akcie prawnym. Ponadto w części tego typu dokumentów roi się od totalnych absurdów. Włos jeży się na głowie na myśl, że nauczyciele mają być oceniani według wziętych z sufitu wskaźników. Redakcja Głosu zna takie przypadki – dotyczą one niestety szkół z różnych części Polski. Wyniki naszej ankiety potwierdziły, że problem jest poważny.

Co prawda najwięcej głosujących przyznało, że w ich szkołach nie ma regulaminu, to jednak prawie 30 proc. głosujących potwierdziło istnienie takich dokumentów w ich placówkach. A 10 proc. – słyszało, że regulamin jest przygotowywany. A przypomnijmy – takich dokumentów nie powinno być, są bezprawne.

W ostatnim czasie pojawiła się szansa na wyeliminowanie problemu absurdalnych regulaminów. MEiN zamierza zrezygnować z punktacji w ocenie pracy, przy ustaleniu czy nauczyciel spełnia kryteria z rozporządzenia. W ten sposób resort ma spełnić postulat ZNP. Pojawił się już projekt nowelizacji rozporządzenia ws. oceny pracy, a temat ten ma być jednym z głównych podczas rozmów resort-związki 1 lutego br. Oby!

(DK, GN)

A oto wyniki głosowania:

Nauczycielu, czy w Twojej szkole/placówce powstał regulamin oceny pracy nauczycieli ze wskaźnikami oceniania?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Nr 3/18 stycznia 2023

MEiN zmieni ocenę pracy zgodnie z postulatami ZNP. Rozmowy o wynagrodzeniach nauczycieli już wkrótce

ZNP kolejny raz interweniuje w MEiN ws. nowych regulaminów i wskaźników oceny pracy nauczycieli