Ankieta Głosu. Nauczycielu, jak „Polski Ład” wpłynął na Twoje finanse? Znamy już wyniki głosowania!

„Polski Ład” – sprawdzamy! Z odpowiedzi wynika, że większość głosujących nauczycieli odzyska nadpłatę, chociaż wcale niemało osób dopłaci fiskusowi (co piąty głosujący). Co czwarta osoba uczestnicząca w ankiecie nie sprawdziła jeszcze swojego rozliczenia na rządowym portalu podatki.gov.pl.

Z udostępnionych na rządowym portalu wstępnych rozliczeń podatkowych za 2022 r. każdy podatnik może wyczytać czy skorzystał czy stracił na wprowadzonych w ubiegłym roku zmianach w podatkach.

Na początku 2022 r. wielu nauczycieli otrzymało niższe wypłaty „na rękę”, z powodu nowego systemu wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Potem „Polski Ład” był poprawiany, ale nikt nie mógł być pewny, jak będzie wyglądać jego rozliczenie z fiskusem. Od połowy lutego br. możemy już sprawdzić co wynika z sumy pobranych zaliczek, czy w rozliczeniu pojawia się nadpłata i odzyskamy zawyżone zaliczki, a może przeciwnie – czeka nas dopłacenie do PIT. Według Ministerstwa Finansów z możliwością dopłacenia musi się liczyć nawet 1,2 mln podatników, dotyczy to m.in. osób z kilkoma źródłami dochodu.

Zapytaliśmy nauczycieli, co wynika z ich rozliczenia podatkowego. Oto rezultat głosowania:

Nauczycielu, jak "Polski Ład" wpłynął na Twoje finanse? Co wynika z Twojego rozliczenia podatkowego za 2022 r.?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

W ankiecie na www.glos.pl od 16 lutego do 27 lutego br. oddano 655 głosów

Fot. iStock

Nr 8/22 lutego 2023

O północy ruszyła procedura rozliczenia podatku PIT. Jak “Polski Ład” odbije się na kieszeniach nauczycieli?