Apel: Idźmy na wybory i uratujmy polską edukację. Zagłosujmy na tych, którym bliskie są nasze ideały i cele!

15 października mamy możliwość wyboru. Wyboru Polski wolnej, demokratycznej, szanującej prawa wszystkich obywateli i obywatelek, stawiającej na współpracę i edukację. Mamy możliwość wyboru tych, którzy, tak jak my, mają edukację w sercu, bo ona jest najważniejsza! – czytamy w apelu prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza.

Koleżanki i Koledzy, Szanowni Państwo,zbliża się dzień, w którym odbędą się wybory parlamentarne – 15 października 2023 r. Wybory parlamentarne to jedno z najważniejszych wydarzeń dla demokratycznego państwa.

Dla większości z nas nie będą to pierwsze wybory w życiu, ale jeszcze nigdy nie były one tak ważne. Od tego, kto je wygra zależy nie tylko nasz los w najbliższych latach, ale także następnych pokoleń, ponieważ „rządy, które pozwalają na pauperyzację nauczycielek i nauczycieli oraz obniżanie ich społecznego i zawodowego prestiż w bezpośredni sposób narażają na niebezpieczeństwo przyszłość swoich narodów” (S. Hopgood, F.Leeuwen: 25 lekcji o edukacji i demokracji).

15 października mamy możliwość wyboru. Wyboru Polski wolnej, demokratycznej, szanującej prawa wszystkich obywateli i obywatelek, stawiającej na współpracę i edukację. Mamy możliwość wyboru tych, którzy, tak jak my, mają edukację w sercu, bo ona jest najważniejsza!

Dlatego zachęcamy do udziału w głosowaniu!

Idźmy na wybory i uratujmy polską edukację. Zagłosujmy na tych, którym bliskie są nasze ideały i cele. Chcemy edukacji:

  • na miarę XXI, a nie XIX wieku
  • edukacji dobrze i racjonalnie finansowanej, w tym realnej poprawy sytuacji materialnej nauczycieli
  • edukacji z profesjonalną i dowartościowaną kadrą
  • edukacji ukierunkowanej na kluczowe kompetencje, a nie szczegółowe wiadomości
  • edukacji opartej na autonomii i samodzielności szkół, a nie centralnie sterowanej
  • edukacji równych szans.

Wybierzmy mądrze, nie pozwólmy, by inni zdecydowali za nas!

Sławomir Broniarz

Prezes ZNP

Fot. Istock

Nr 38-39/20-27 września 2023

Alarm dla polskiej szkoły. Odezwa byłych członków kierownictwa ZNP: Ratujmy edukację – mamy siłę, by tego dokonać – jako wyborcy