Areszt za obchody Halloween? Takim projektem przygotowanym przez anonimowego obywatela zajmie się Sejm

„Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni” – brzmi pierwszy artykuł projektu ustawy o wspieraniu tradycji narodowych RP. Obywatelski projekt trafił właśnie do Sejmu, a marszałek Elżbieta Witek nadała mu bieg.

Jak podała „Rzeczpospolita” projekt skierował do Sejmu – w drodze petycji – anonimowy obywatel, zatroskany obchodzeniem przez dzieci w Polsce Halloween, które „nie tylko szkodzi pamięci zmarłych i niszczy katolicką tradycję, lecz także zagraża duszy”.

Jeden z zapisów ustawy przewiduje, że „kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu – podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności”.

"Nie nazywamy dnia Halloween" – przestrzega rada rodziców stołecznej Szkoły Podpostawowej nr 221 przed organizowanym w…

Opublikowany przez ZNP Czwartek, 31 października 2019

 

Nad propozycją pochylą się posłowie, a wcześniej zaopiniują ją eksperci z Biura Analiz Sejmowych. Muszą to zrobić, bo jak przypomina „Rzeczpospolita” rozpatrywanie przez Sejm takich pism to efekt uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach.

Pełna treść petycji dostępna jest tutaj.

(JK, GN)

PiS myśli o kolejnej „deformie”? „Jeśli nie zajmiemy się edukacją to przegramy bitwę o polskie dusze”