Austria: Po 6 tygodniach lockdownu uczniowie wracają do szkół. Warunek? Negatywny wynik testu na COVID-19

Mimo nadal dość wysokiej liczby nowych zakażeń koronawirusem Austria luzuje od poniedziałku zasady trwającego od sześciu tygodni lockdownu. Dzieci wracają do szkół.

Lekcje w szkołach będą się odbywały częściowo w systemie zmianowym. W zajęciach będą mogli uczestniczyć tylko uczniowie, którzy zostali przebadani na obecność koronawirusa i uzyskali negatywny wynik.

Otwarte zostaną także sklepy i usługi, muzea, galerie i ogrody zoologiczne. Prawie wszędzie obowiązkowe jest noszenie maseczki typu FFP2. Do końca lutego w aptekach w całym kraju powinny być dostępne bezpłatne badania na obecność koronawirusa.

Nadal obowiązuje zakaz wychodzenia z domu pomiędzy godz. 20 a 6. Nie wiadomo, kiedy ponownie zostanie otwarta branża hotelarska i gastronomiczna; rząd zapowiada, że stanie się to nie wcześniej niż w marcu.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Austrii jest nadal stosunkowo wysoka, dlatego rząd nie wyklucza kolejnej blokady.

W ciągu ostatniej doby w Austrii wykryto 1057 nowych infekcji koronawirusem – poinformował rząd w poniedziałek. Dodano, że w szpitalach przebywa 1517 pacjentów z Covid-19, w tym 278 na oddziałach intensywnej terapii. Od początku pandemii w Austrii zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono u ponad 424 tys. osób, z których 8032 zmarło.

(PAP, JK)

Austria częściowo znosi lockdown w szkołach. Uczniowie przejdą testy

W niektórych krajach zwykła maska to za mało