Barometr zawodów 2024. Aż pięć grup zawodowych nauczycieli znalazło się w tym roku na liście deficytowych profesji

Nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli oraz nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych znaleźli się na liście najbardziej deficytowych profesji według Barometru Zawodów 2024.  Lista zawodów w IX krajowej edycji badania zawiera 168 pozycji, tyle samo co rok wcześniej.

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, w których brakuje pracowników, zrównoważone, w których liczba pracowników odpowiada potrzebom pracodawców, nadwyżkowe, w których jest więcej pracowników niż ofert pracy.

Według ekspertów zaangażowanych w tworzenie badania „Barometr zawodów” braki kadrowe w 2024 roku pojawią się w 29 zawodach, o 2 więcej niż rok wcześniej.

 „Grupa deficytów powiększy się o nauczycieli przedszkoli oraz pracowników służb mundurowych, którzy w poprzednich latach (2016–2023) pozostawali w równowadze. Wobec alternatyw na rynku pracy potencjalni kandydaci (zniechęceni mniej atrakcyjnymi wynagrodzeniami i/lub trudnymi warunkami pracy) wybierają inne profesje, co skutkuje powstaniem luk i zaburza stan równowagi popytu i podaży pracy w tych zawodach”– czytamy.

„Pogłębią się zatem problemy z rekrutacją kandydatów do pracy sferze budżetowej, w pozostałych sektorach nie przewiduje się większych zmian. Podobnie jak w poprzednim roku, brakować będzie chętnych do pracy w branży budowalnej (deficyty w 7 zawodach), medyczno-opiekuńczej (5), edukacyjnej (5), produkcyjno- przetwórczej (3) TSL (transport-spedycja-logistyka – 3), finansowo-prawnej (2), ochrony i bezpieczeństwa (1), gastronomiczno-turystycznej (1), elektro- energetycznej (1) oraz mechaniczno-motoryzacyjnej (1)” – wyjaśniono.

Na rynku pracy poza nauczycielami czy pracownikami służb mundurowych brakować będzie m.in. cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy, kierowców autobusów i samochodów ciężarowych, pielęgniarek i położnych, księgowych czy spawaczy. Już w 340 na 380 powiatów wyzwaniem będzie niedobór psychologów i psychoterapeutów, którzy na ogólnokrajową listę trafili po wybuchu pandemii.

Według badania rozpoczynający się 2024 rok będzie już trzecim z rzędu bez profesji, która byłby nadwyżkowa w skali całego kraju. Większość zawodów znajduje się w „równowadze” zapotrzebowania na nie.

Badanie dotyczące 2024 roku zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2023 roku. Podkreślono, że sytuacja w niektórych zawodach może się zmienić w zależności od uwarunkowań rynkowych.

Prognozę opracował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W realizację badania włącza się także ponad 100 ekspertów z różnych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Publikacja wraz z podziałem na województwa i powiaty jest dostępna tutaj

(GN)

Barometr zawodów 2023. Nauczyciele wśród najbardziej deficytowych zawodów tego roku