Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas jest patronem wielu szkół w Polsce

Kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, i siostra Róża Czacka, fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, zostali oficjalnie włączeni przez papieża Franciszka do grona błogosławionych. Uroczystości odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wzięli w nich udział m.in. prezydent Andrzejem Duda i premier Mateusz Morawiecki i kierownictwo MEiN. List apostolski przesłał papież Franciszek.

Uchwałą Sejmu i Senatu RP prymas Stefan Wyszyński jest jednym z patronów 2021 roku. Pierwotnie jego beatyfikacja miała się odbyć 7 czerwca 2020 r. Jej termin został przeniesiony ze względu na pandemię.

Mszę  beatyfikacyjną w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie koncelebrowało 5 kardynałów, 130 biskupów i 600 księży. Organizatorzy uroczystości wydali około 7 tysięcy kart wejściowych. Były wśród nich 44 delegacje ze wszystkich polskich diecezji oraz środowisk i instytucji związanych z kard. Wyszyńskim i siostrą Czacką.

W uroczystościach udział brali przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Byli także goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.

Więcej na temat wydarzenia można przeczytać na portalu dzieje.pl

(JK, GN)

Fot: Szkoła-Podstawowa-im-kard-Stefana-Wyszyńskiego-w-Opatowie/Facebook

ORE zorganizował konferencję o kard. Stefanie Wyszyńskim. Głównym mówcą minister Czarnek