Bezpieczeństwo, komfort czy wygoda – co dla nauczyciela jest najważniejsze?

Część nauczycieli ma komfort pracy w jednej sali lekcyjnej każdego dnia, nie oznacza to jednak, że nie pracuje tam nikt inny. Jeśli z jednej klasy korzysta kilku nauczycieli to na monitorze interaktywnym pojawia się wiele materiałów, ikony zmieniają położenie i pojawiają się nowe. To wprowadza chaos i utrudnia pracę.

A gdyby tak stworzyć dla każdego nauczyciela osobny profil – z indywidualnie wybranym ekranem głównym, potrzebnymi aplikacjami i układem ikon, do którego nikt inny nie miałby dostępu? Taką osobistą, technologiczną przestrzeń na szkolnym monitorze interaktywnym ze wszystkimi treściami niezbędnymi do efektywnej pracy?

 

Nauczyciel poddawany jest ocenie każdego dnia. Przez 186 dni roku szkolnego prowadzi lekcje i mierzy się z różnymi wyzwaniami. To ważne, żeby miał do dyspozycji narzędzia, które ułatwiają prowadzenie efektywnych zajęć. Dotykowe monitory bez wątpienia do nich należą. Można dzięki nim korzystać z internetu, wielu aplikacji i wyświetlać materiały z różnych źródeł. W miarę korzystania z tego narzędzia, podobnie jak w osobistym komputerze, tworzy się układ ikon prowadzących do aplikacji, zasobów, materiałów i treści wykorzystywanych podczas zajęć. Jeśli w ten ekosystem zaingeruje ktoś inny powstaje chaos, który niszczy komfort pracy i rozbija porządek zajęć.

Newline Interactive, po licznych konsultacjach z nauczycielami, wprowadził w najnowszej serii monitorów możliwość tworzenia indywidualnych profili. Zabezpiecza to dane przed nieuprawnionym dostępem. Mocno postawił również na bezpieczeństwo systemu, wprowadzając Android 11 – dzięki czemu zwiększyła się także efektywność pracy. Dodatkowo kluczowe funkcje systemu zostały zabezpieczone hasłem administratora.

Sześciu nauczycieli może zdefiniować swoje osobiste profile użytkowników. Każdy dysponuje własnym ekranem głównym, zestawem aplikacji, konfiguracjami i ustawieniami. Każdy może zalogować się do własnego konta na OneDrive czy GoogleDrive i korzystać z zasobów chmurowych. Wszystkie dane pozostaną bezpieczne bo są chronione hasłem do profilu.

Co to oznacza w praktyce?

Komfort pracy. Aplikacje i zasoby są dokładnie tam gdzie zostały umieszczone. Można korzystać z materiałów przygotowanych nawet kilka dni czy tygodni wcześniej bez obawy, że ktoś przypadkowo coś w nich zmienił. Nikt nie ma do nich dostępu, chociaż wiele osób korzysta z monitora.

Poczucie bezpieczeństwa wynikające z ochrony przed nieuprawnionym dostępem. Wygodę posiadania wszystkiego w jednym miejscu z możliwością łatwego korzystania z zasobów w chmurze.

Bezpieczeństwo, komfort i wygoda – z niczego nie trzeba rezygnować.

 

 Piotr Morko

 

Więcej informacji na temat funkcji monitorów interaktywnych Newline: https://www.newline-interactive.com/pl

 

KOMENTARZ 

Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczyciel Roku 2022

W rzeczywistości szkolnej dzielenie się przestrzenią i pomocami dydaktycznymi to codzienność. Z biblioteki korzystają zespoły, które mają dodatkowe zajęcia, nauczyciele, którzy prowadzą lekcje z obcokrajowcami. Gdyby taki monitor zawisł w bibliotece, wszyscy oni mogliby mieć swoje profile, i w szybki sposób wracać do materiałów z poprzednich zajęć, wykorzystywać teksty i instrukcje. Bez angażowania obsługi technicznej, bez gorączkowego poszukiwania czegoś co gdzieś było i bez przerywania mojej pracy.

Bardzo ważne jest to, że każdy przychodziłby z przekonaniem, że na monitorze znajdzie wszystko co tam zostawił i każdy czułby się jak u siebie choć byłby to monitor biblioteczny.

W Wypożyczalni skrzydeł najważniejsze jest to, by było to nasze wspólne miejsce. Abyśmy mogli budować nasze RAZEM. Z szacunkiem i poszanowaniem. Z uważnością i znajomością granic.  Czy technologia może nam w tym pomóc? Okazuje się, że tak.

 

Tekst ukazał się w ramach cyklu wSPAniałe narzędzia dla nauczycieli. To wspólny projekt marki Newline Interacive oraz Głosu Nauczycielskiego. W ramach tego projektu publikujemy cykl artykułów, które pomogą nauczycielom poznać możliwości i praktyczne zastosowania monitorów dotykowych. Zachęcamy do lektury! Teksty, które ukazały się do tej pory można przeczytać na: https://glos.pl/wspaniale-narzedzia