Bezpłatny posiłek w szkole dla każdego ucznia? Lewica złożyła projekt ustawy

Ok. 900 tys. dzieci żyje w ubóstwie. Te dzieci idąc do szkoły, często przychodzą do niej głodne. Bezpłatny posiłek to niewielki koszt dla państwa, które powinno być sprawne, a ogromna zmiana jakości życia dla tysięcy polskich dzieci” – przekonuje Lewica, która złożyła w piątek projekt ustawy w tej sprawie.

– Proponujemy proste rozwiązanie – bezpłatny posiłek w szkole podstawowej dla każdego dziecka – powiedziała posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Koszt tego projektu szacowany jest na 6 mld złotych. – To w skali całej gospodarki niewiele, to zaledwie 0,2 procent polskiego PKB – szacuje ekspert Lewicy Dariusz Standerski.

Źródłem jego finansowania miałby być podatek od nadmiarowych zysków spółek energetycznych oraz ekstra dochody do budżetu państwa związane z tzw. podatkiem inflacyjnym, czyli wyższymi wpływami, przede wszystkim z podatku VAT, w związku ze stale rosnącymi cenami dóbr i usług.

Propozycja jest częścią pakietu „Bezpieczna Rodzina”, który zakłada n.in. 20 procentową podwyżkę dla pracowników budżetówki.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, szkoła podstawowa, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych, oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej zapewnia uczniom odpłatnie jeden gorący posiłek w ciągu dnia.

(JK, GN)

NIK: Ze wsparcia na doposażenie szkolnych stołówek skorzystała tylko co piąta zgłoszona szkoła