Sławomir Broniarz: Nowy rok szkolny będzie wyjątkowo trudny

„Nowy rok szkolny niestety będzie wyjątkowo trudny dla nas wszystkich” – napisał w liście wystosowanym w poniedziałek z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego prezes ZNP Sławomir Broniarz. Jednocześnie życzył uczniom „dobrej edukacji”, a nauczycielom „satysfakcji z pracy w dobrych warunkach”.

„Rząd zamiast poprawić warunki nauki i pracy, swoją nieprzemyślną reformą pogorszył sytuację w wielu placówkach i eksperymentuje na uczniach, bo mamy: przepełnione szkoły, korytarze, sanitariaty; zajęcia na korytarzach i w szatniach; szkoły pracujące na dwie i trzy zmiany; lekcje nawet do godz. 19.30; problem z kadrą nauczycielską, ponieważ nauczyciele – często ci najlepsi – odchodzą z pracy” – napisał prezes ZNP. „Taka będzie codzienność od września w wielu szkołach” – podkreślił.

„Rząd nie spełnił postulatów środowiska, które miały na celu przede wszystkim poprawę sytuacji dzieci i szans na kształcenie w dobrych warunkach” – dodał Broniarz.

„Nasze postulaty z programu 'Szkoła na szóstkę’ dotyczą: wzrostu nakładów na edukację do 5 proc. PKB; odchudzenia podstaw programowych (w tym lekki tornister); kształcenia umiejętności zamiast nauki pamięciowej; zmniejszenia biurokracji w szkołach; zwiększenia autonomii szkół i nauczycieli; wzrostu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty” – przypomniał.

„To my, nauczyciele i rodzice, walczymy o dobrą edukację. I to my będziemy mierzyć się codziennie z problemami wywołanymi przez polityków” -zwrócił uwagę.. „Dlatego dziękuję nauczycielom i rodzicom w całej Polsce. Dziękuję, że jesteście, walczycie i pracujecie. Wiemy, że możemy liczyć na siebie nawzajem” – dodał.

„Z okazji nowego roku szkolnego uczniom życzę dobrej edukacji, a nauczycielom satysfakcji z pracy w dobrych warunkach!” – zakończył swój list prezes ZNP.

(JK, GN)