CKE: W poniedziałek rozpoczął się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty

W poniedziałek rozpoczął się trzydniowy próbny egzamin ósmoklasisty organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Udział szkół w nim jest dobrowolny. Próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się od 2 do 4 grudnia: 2 grudnia – z języka polskiego, 3 grudnia – z matematyki i 4 grudnia – z języka obcego nowożytnego.E

Materiały do próbnych egzaminów obejmują arkusze w wersji standardowej i te dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami.

Arkusze i nagrania (do egzaminów z języków obcych) CKE udostępniła dyrektorom szkół w wersji elektronicznej z wyprzedzeniem umożliwiającym powielenie ich dla uczniów.

Materiały do próbnych egzaminów zostaną również od godz. 9.00 zamieszczone na stronie internetowej CKE i na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych, w dniach w których będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu, aby umożliwić wzięcie udziału w próbnym egzaminie także uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w nich w szkole.

Arkusze wypełnione przez uczniów sprawdzać będą nauczyciele w ich macierzystych szkołach. Zasady oceniania rozwiązań zadań z egzaminu próbnego ósmoklasisty zostaną zamieszczane 10 grudnia.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja: 13 maja ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka polskiego, 14 maja – z matematyki, 15 maja – z języka obcego nowożytnego. Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do niego w terminie głównym, wyznaczono na 10-12 czerwca.

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom, został ustalony na 4 lipca 2025 r.

Wiosną 2025 r. egzamin ósmoklasisty i matura przeprowadzone zostaną na podstawie wymagań podstawy programowej, a nie jak w ostatnich kilku latach na podstawie wymagań egzaminacyjnych wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Od 1 września 2024 r. w szkołach realizowana jest odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, a więc aby ukończyć szkołę podstawową każdy uczeń musi do niego przystąpić. Nie ma jednak minimalnego wyniku, jaki należy uzyskać. Egzaminu ósmoklasisty nie można w związku z tym nie zdać.

(GN)

CKE ogłosiła harmonogram egzaminów w roku szkolnym 2024/25

CKE: Informacja dotycząca wymagań na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym od 2025 roku